Do połowy lipca mają zostać wprowadzone konieczne zmiany w organizacji ruchu i wydane decyzje umożliwiające wystawienie ogródków gastronomicznych na uliczkach gliwickiej starówki. W rezultacie już wkrótce na starym mieście pojawią się nowe, letnie kawiarenki.

Lokale, które do tej pory nie miały możliwości zaaranżowania ogródków ze względu na zajęty pas drogowy, dzięki ograniczeniu ruchu na Starówce teraz taką możliwość zyskają. Opłata za ich wystawienie została zmniejszona przez miasto o 70%.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał do tej pory pozwolenia dla 23 nowych kawiarenek na gliwickiej Starówce. Umożliwi to ZDM-owi przekazanie starającym się o nie przedsiębiorcom niezbędnych zgód na zajęcie pasa drogowego.

– Jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym z przedsiębiorcami. W przyszłym tygodniu zaczniemy wydawać im decyzje – w pierwszej kolejności tym podmiotom, w przypadku których nie trzeba zmieniać organizacji ruchu i sytuacja jest prosta. Równolegle tam, gdzie jest to niezbędne, będziemy wprowadzać zmiany, tak aby Starówka była przestrzenią bezpieczną dla mieszkańców, służb i dostawców – podkreśla Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Jak będą wyglądały zmiany w organizacji ruchu?

→ Ul. Plebańska zostanie wyłączona z ruchu samochodowego na odcinku od ul. Średniej do pl. Wszystkich Świętych

→ Ciąg ulic Raciborskiej i Krupniczej zostanie wyłączony z ruchu od przecięcia Raciborskiej ze Średnią do przecięcia Krupniczej z Kaczyniec

→ UlŚrednia zamieni się w drogę jednokierunkową – ruch będzie się odbywał od ul. Grodowej do pl. Inwalidów Wojennych

Możliwy tam będzie tylko konieczny dowóz towarów w wyznaczonym czasie (postój do 15 minut) i – w razie konieczności – zatrzymywanie się pojazdów uprzywilejowanych. Także mieszkańcy będą mieli zapewniony dojazd do swoich posesji. Dzięki zmianom rejon ożyje, zwiększy się ruch pieszych, a przestrzeń będzie sprzyjała spokojnemu biesiadowaniu.

Kawiarenki powstaną także na ul. Zwycięstwa, Bankowej i Bednarskiej. Tam, gdzie to będzie konieczne, ogródki staną w miejscach obecnego postoju samochodów, w zamian zaś będzie możliwość korzystania z wielopoziomowych parkingów przy ul. Jana Pawła II i Dunikowskiego.

Temat ograniczenia ruchu na gliwickiej Starówce w ścisłym, historycznym centrum Gliwic pojawił się już wcześniej, w programie wyborczym prezydenta Adama Neumanna. Zmiany miały przebiegać równolegle z zapewnieniem nowych miejsc parkingowych. Epidemia koronawirusa przyspieszyła bieg wydarzeń. Miasto prowadzi już rozmowy z Radą Dzielnicy Śródmieście oraz Instytutem Onkologii i Politechniką Śląską w kwestii zmiany systemu parkingów oraz stworzenia nowych wielopoziomowych miejsc do parkowania.

– Wstępnie rozważanych jest kilka wariantów usprawniających sytuację parkingową w mieście. Na chwilę obecną najbardziej realne wydają się: budowa wielopoziomowego parkingu z ponad 800 miejscami parkingowymi przez Instytut Onkologii, wzniesienie wielopoziomowego parkingu nad DTŚ oraz wyznaczenie dodatkowych miejsc parkingowych w ciągu ul. Dworcowej i Mikołowskiej. Za wcześnie jednak, aby cokolwiek przesądzać w tej sprawie. Rozmawiamy z mieszkańcami  – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

3 KOMENTARZE

  1. Mega! Jesteśmy w Rynku od 10 lat, ale teraz nabierze nowego stylu, będzie więcej miejsc dla pieszych, będą gdzie mogły pobierać bezpiecznie dzieci i milusińscy.

  2. Super! Na reszcie w Gliwicach będzie fajnie 😉 Już nie trzeba będzie do Kato jeździć wieczorami….

  3. Świetnie! Wygląda na to, że przy niewielkich utrudnieniach komunikacyjnych uda się wyłączyć z ruchu najatrakcyjniejsze miejsca do wypoczynku. Trzymam kciuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here