W piątek 8 października wykonano pierwsze w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach zabiegi neurolizy splotu trzewnego, splotów lędźwiowych i splotu Waltera u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłego bólu związanego z chorobą nowotworową.

W Pracowni Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, którym kieruje prof. dr hab. n. med. Barbara Bobek-Billewicz, odbyły się warsztaty zabiegowe pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Małgorzaty Malec-Milewskiej. To w trakcie ich trwania wykonano wspomniane zabiegi.

Procedury te polegają na precyzyjnym podaniu środka farmakologicznego przerywającego przewodzenie bodźców bólowych w okolicę splotów nerwowych, pod kontrolą obrazową ultrasonografii, fluoroskopii RTG i tomografii komputerowej.

Zabiegi odbyły się w ścisłej współpracy z lekarzami Poradni Zwalczania Bólu i Medycyny Paliatywnej, Zakładu Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Pracowni Radiologii Zabiegowej i Interwencyjnej. Tym samym poszerzone zostały możliwości naszego szpitala w zakresie leczenia bólu i poprawy komfortu życia pacjentów onkologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here