Pomimo apeli o rozwagę, wczoraj dwóch oszustów okradło 80-latka z Gliwic. Pod pretekstem zwrotu nadpłaty za energię elektryczną okradli go na ponad 38 tysięcy złotych. 80-latek stracił oszczędności, które miał przeznaczyć na operację.

Do oszustwa na ,,pracownika energetyki” doszło wczoraj na Trynku. Do drzwi 80-latka zapukało dwóch mężczyzn. Poinformowali, że są pracownikami energetyki i przyszli wręczyć mężczyźnie nadpłatę za energię elektryczną.

Ufny 80-latek wpuścił ich do mieszkania. Gdy chcieli mu zwrócić nadpłaconą gotówkę, okazało się, że nie mają drobnych. Mężczyzna zaproponował, że rozmieni im pieniądze. Tym samym wskazał fałszywym energetykom, gdzie przechowuje gotówkę. Po wręczeniu mu pieniędzy pracownicy zaproponowali, że skoro są na miejscu, to od razu dokonają sprawdzenia prawidłowego działania prądu w mieszkaniu. Gdy zaangażowany przełączaniem świateł 80-latek przestał obserwować ,,pracowników”przetrząsnęli jego mieszkanie, kradnąc w ten sposób oszczędności, jakie udało mu się zgromadzić na operację. Jak okazało się po wyjściu mężczyzn, z mieszkania zniknęło ponad 38 tysięcy złotych.

Ta historia pokazuje z jaką łatwością oszuści okradają starszych ludzi. Policja apeluje do rodzin, znajomych, osób opiekujących się osobami starszymi o zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie tych osób, rozpytanie o oszczędności, jakie posiadają, biżuterię bądź inne cenne przedmioty. Uczulenie na tego typu historie. W wielu przypadkach, osoby nie myślą trzeźwo. Jeżeli to możliwe przechowajmy dla nich oszczędności, osoba taka będzie miała utrudniony kontakt z większą ilością gotówki, a co za tym idzie w przypadku usiłowania oszustwa, to my jako organ i Państwo, jako rodzina bądź znajomi będziemy mieli czas na reakcję. Zastanówmy się jak ochronić naszych bliskich przed takimi oszustami.

źródło: KMP Gliwice
fot. pixabay

7 KOMENTARZE

  1. Mają “nosa”…
    Jedni robią dokładny wywiad (to zazwyczaj profesjonaliści), innym informacje “spadają z nieba”, bo ludzie lubią chwalić się tym co mają a jeszcze inni idą na robotę “w ciemno” (głównie rozpoczynający karierę w tym zawodzie)…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here