Zakończył się remont i modernizacja zespołu zabytkowych budynków Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach. Uroczyste otwarcie wyremontowanego w 2022 roku skrzydła budynku przy ul. Wrocławskiej 1, połączone z prezentacją nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, odbyło się w środę, 15 marca.

Narada roczna

Uroczysta narada roczna odbyła się w Auli Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przy ul. Ks. M. Strzody 10. Podczas spotkania Komendant Miejski PSP w Gliwicach, st. bryg. Roman Klecha podsumował działalność jednostki w 2022 roku i przedstawił jej plany na 2023 rok. Podkreślił w nich rolę współpracy z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz potrzebę wspierania rozwoju lokalnych jednostek. Podczas spotkania nastąpiło także uroczyste wręczenie aktu włączenia OSP Gierałtowice do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Nowe wozy strażackie

Uroczystość była również okazją do zaprezentowania pięciu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych komendy w Gliwicach oraz wyremontowanego w 2022 roku ostatniego skrzydła, pochodzących z XIX i XX wieku, zabytkowych budynków przy ul. Wrocławskiej 1, w których mieści się siedziba Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach. 

Wyremontowane skrzydło

W ramach zakończonej inwestycji, sfinansowanej głównie ze środków Miasta Gliwice, zmieniony został układ funkcjonalny pomieszczeń zlokalizowanych na pierwszym piętrze skrzydła. Powstały tam nowe biura i węzły sanitarne. Wymieniona została stolarka okienna i drzwiowa, posadzki oraz instalacja elektryczna. Remontu doczekały się także klatki schodowe, a budynek wyposażono w wentylację mechaniczną (nawiewno-wywiewną), nową instalację teletechniczną (niskoprądową), oświetlenie awaryjne oraz wyłącznik przeciwpożarowy. W części pomieszczeń zamontowano nowe klimatyzatory, wymieniono też istniejącą centralną klimatyzację, a w ramach funkcjonującej instalacji grzewczej zainstalowano nowe grzejniki. Ponadto w obiekcie rozbudowany został system kontroli dostępu i monitoringu wizyjnego.

Łączny koszt prac przeprowadzonych w 2022 roku wyniósł ponad 1 mln. 209 tys. zł, z czego niemal 1 mln. 90 tys. zł stanowiły środki pochodzące z budżetu Miasta Gliwice, które w bieżącym roku sfinansowało także rozbudowę systemów kontroli dostępu wartą 25 tys. zł.

Wieloetapowy remont i modernizacja zespołu zabytkowych budynków Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach rozpoczął się w 2012 roku. Od tamtej pory miasto wspierało tę inwestycję, przekazując na ten cel łącznie niemal 3 mln. 700 tys. zł.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here