SixSilver Jubiler Gliwice

Rozpoczęła się kolejna edycja akcji „strefa wolna od dymu”. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gliwicach przeprowadzą wzmożone kontrole palenia wyrobów tytoniowych w miejscach objętych zakazami. Ich inicjatywa zmierza do zapewnienie ładu i porządku publicznego w mieście, a także poprawy świadomości mieszkańców w zakresie obowiązków wynikających z Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Podczas kontroli gliwiccy strażnicy rozdają mieszkańcom ulotki informacyjne oraz zwracają uwagę na obowiązujące przepisy prawne. Ponadto w gliwickich szkołach średnich prowadzone są tematyczne zajęcia profilaktyczne obrazujące młodzieży konsekwencje prawne oraz zdrowotne.

tygiel

W świetle USTAWY z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych zabronione jest palenie w następujących miejscach:

 1. na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
 2. na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
 3. na terenie uczelni,
 4. w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2,
 5. w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
 6. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
 7. w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
 8. na przystankach komunikacji publicznej,
 9. w pomieszczeniach obiektów sportowych,
 10. w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
 11. w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5 podlega karze grzywny do 500 zł, w przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, sprawa przekazywana jest do Sądu.

źródło: SM Gliwice

80 KOMENTARZE

 1. Właśnie rzuciłem ale jak czytam i widzę ten ból dupy u niepalących to mam ochotę znów zacząć 😀 tak po ludzku, na złość 😉

 2. Ja pierdziele, nie kumam o co większość ludzi tu ma problem. Nikt nie zabrania wam palenia jako takiego tylko w poszczegolnych miejscach gdzie szkodliwy dym wdychaja inni, nie raz dzieci, starsi ludzie, ludzie z problemami dróg oddechowych itp. Tak ciężko odejść pare metrów dalej? Z czystej przyzwoitości

 3. Nic strasznego palic w dozwolonych miejscach choć i moze nie każdy to przestrzega ale powinniśmy zachować trochę tolerancji dla osób postronnych 🙂

 4. jak chce zapalić to pale i nikt mi tego nie zabroni palisz ty pale ja. Palisz śmieci ja nie pale pijesz wódkę piwo pije ja koniec z tymi zakazami. Kazdy odpowiada za siebie i zna swój umiar.

 5. Takie mandaty ppwinny lecieó do gimbów z efajkami większymi od nich 🙂 stoi taki mały gnojek w gej rurkach i pedalskiej bluzie z ijustem czy inne cangerteciem i kopci a po chwili nic nie widać…

 6. A za śmierdzące dymki z domowych kominów też się wezmą ? Czy tylko za to co jest szybsze do wpisania mandatów… 1 palacz na przystanku vs 1 komin palonych śmieci. Co lepsze?

 7. ostatnio byłam na meczu Piast Gliwice -Jagiellonia Białystok i miałam incydent palenia papierosów na trybunach stadionu -był pan który twierdził ze morze robić co chce będąc na sektorach O P R to czy miał rac je ja się przesiedlam na sektor R i niestety dym papierosowy bardzo mi przeszkadza . kończy się to tym że muszę korzystać z toalety ( wymioty) .Zostałam wyzwana przez pana palącego papierosy od dziwek i szmat a ochrona stadionu nie reagowała uważam to za skandal .

 8. Róbmy co chcemy nie zmuszając do tego innych, np:
  Jeżeli palimy, to palmy tam gdzie nikomu to nie będzie przeszkadzać i tylko w dozwolonych miejscach.
  Jeżeli lubimy słuchać głośno muzyki, to słuchajmy jej przez słuchawki, aby nie molestować decybelami tych, którzy lubią spokój.
  Jeżeli chcemy, aby piesi nie chodzili ulicami jak święte krowy utrudniając poruszanie się kierowcom i stwarzając zagrożenie, to nie wjeżdżajmy na chodniki i nie parkujmy na chodnikach jeżeli nie da się zachować przejścia o szerokości 1,5 m dla pieszych.
  Jeżeli mamy pretensję do pieszych o to, że chodzą po ścieżkach rowerowych, to nie jeździjmy rowerami po chodnikach.
  Reasumując: Najpierw zacznijmy wymagać od siebie to, co próbujemy wymagać od innych i po problemie…

 9. Tu na slasku sie pali papierosy, pala sie holdy , jest dym z kominow bo tu jest taki klimat , a te gorole ( przyjezdni) z np: mazur jak wam to przeszkadza to wy…….lac!!!! Spowrotem

 10. Matko jak za komuny, nie wolno tu nie wolno tam … Zanieczyszczone Gliwice bardziej szkodzą niż dym z papierosów…. Rozumie ze nie wolno palić w obecności dzieci, z tym sie zgodzę- kwestia rozsądku; dzięki Bogu nie mieszkam w big brother city gdzie wszyscy cie obserwuje.

 11. Heh… ale dla mnie to mało fajne uczucie kiedy rano otwieram okno żeby mieszkanie przewietrzyc a tu smród. Wiesz am pranie smród. Dzieci wychodzą na balkon smród czuć bo akurat sąsiad musi się zaciągać. Niech wejdzie do domu i tam pali i wdycha to czym chce truc moja rodzinę. Albo inaczej. Pada deszcz to śmierdzi mi w łazience bo sąsiad nie chce moknac.. a moje dziecko 3 miesięczne ma się kapac w smrodzie fajek? Mam nadzieje ze dożyje dwóch ustaw. Zakazu palenia na balkonie i zakazu syfie nia typu spalanie śmieci w domkach bo oddychac czasem nie ma czym.

 12. Wam przeszkadza jak ktos pali a mi przeszkadza wasze zachodniopedalskie zachowanie wplywa mi to na nerwy i musze zapalic , kiedys wszyscy palili i bylo ok a teraz ……..

 13. zostanie to pewnie olane jak zwykłe fajni. Chociaż kiedyś w pewnej biedronce byłam świadkiem, jak jedna osoba została wyproszona ze sklepu przez pana ochroniarza (z mozliwoscią zostania jeśli nie będzie palic). Upomniany chłopak zaczął się wykłócać, ale później odpuścił. Drobnym druczkiem gdzieś w regulaminie sklepu było napisane że e-fajek też tam nie akceptują. Stwierdził,że to bzdura i wyszedł 🙂 czyli jest szansa dla nie-palaczy 🙂

 14. Marcin Dzigorzewski zgadzam się w 100%. Dlaczego palacze nie noszą specjalnych masek a dymiom innym w twarz? Tak samo z balkonami. Jak im tak to pachnie pięknie to niech się w domach swoich obwedzaja a nie moje dzieci Truja.

 15. Jestem ciekaw jak władze zinterpretują osobę z e-papierosem, który nie jest ani wyrobem tytoniowym ani nie wydziela substancji trujących takich jak tradycyjny papieros, nie ma w nim procesu spalania, ani substancji powszechnie uznanych za bardzo szkodliwe. Jeżeli zostałby ktoś taki złapany przez Straż Miejską idąc przez miasto lub stojąc na przystanku – czy miałby prawo odmówić mandatu? W świetle prawa i ustawy e-papieros nie podlega pod przepisy i nie powinien też być używający karany. Jedynie zdrowy rozsądek posiadacza e-papierosa pozwoli ocenić czy sobie może pozwolić na zewnątrz (przystanek) lub w pomieszczeniu jeśli wentylowane. Jestem zwyczajnie ciekaw jak w ekstremalnych sytuacjach będzie to interpretowane.

 16. Niedawno, czekając na autobus, napotkałem pewnego jegomościa, który stał poza przystankiem. Zapalił papierosa, wszedł pod wiatę (tę ogrodzoną z trzech stron), wypalił całego po czym znów wyszedł poza obręb przystanku i dalej czekał w spokoju na autobus (y)

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here