Nadszedł sezon grzewczy. W naszym mieście można zauważyć większe zadymienie spowodowane paleniem w piecach. Strażnicy miejscy prowadzą akcję “Gliwice chcą oddychać” związaną z uświadamianiem mieszkańców o szkodliwości palenia odpadów komunalnych.

Działania polegają na informowaniu społeczeństwa o szkodliwym działaniu substancji, które wydzielają się podczas spalania śmieci w gospodarstwach domowych i przedostają się do atmosfery. W ramach funkcjonariusze prowadzą rozmowy z mieszkańcami posesji prywatnych, rozdawane są ulotki informacyjne.

Od września przeprowadzonych zostało 543 kontroli przydomowych palenisk. Przyjęto 492  zgłoszenia mieszkańców dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Podczas kontroli ujawniono 77 nieprawidłowości.

Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie niedozwolonych śmieci grozi mandat do 500 zł lub gdy sprawa trafi do sądu, grzywna w wysokości do 5 000 zł. Kara aresztu trwa od 5 do 30 dni.

2 KOMENTARZE

  1. Dokładnie, raz czy dwa dzwoniliśmy do nich żeby powiedzieć ze czuć palony plastik, a ulica spowita jest czarnym dymem. Odpowiedz:
    „No ale co my mamy z tym zrobić”

  2. Spróbujcie zadzwonić do straży miejskiej i podać adres takiego śmieciowego palacza. Wiją się jak piskorze i robią wszystko, żeby tylko nie interweniować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here