Poziom opłat całodziennych określonych w projekcie uchwały – 35 zł w strefie a i 25 zł w strefie B zostanie na sesji obniżony poprzez autopoprawkę do poziomu 30 zł w strefie A i 20 zł w strefie B. Taką informację pozyskaliśmy z Urzędu Miejskiego.

O sprawie pisaliśmy wczesnym rankiem: Horrendalne podwyżki. Czy będzie nas stać na parkowanie w centrum?

– Podwyżka opłat w strefie płatnego parkowania wynika z konieczności zwiększenia rotacji wolnych miejsc postojowych na terenie miasta. Większość miejsc parkingowych w centrum jest zajęta przez cały dzień mimo tego, że wielopoziomowe parkingi w okolicach centrum dysponują wolnymi miejscami, w tym miejscami, na które można wykupić abonament miesięczny – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

Obecna stawka za godzinę parkowania w Gliwicach w strefie B, w której znajduje się zdecydowana większość miejsc parkingowych jest niższa niż w Katowicach, Bytomiu, Bielsku–Białej czy Częstochowie. Po podwyżce opłaty w strefie B będą zbliżone do poziomu cen w miastach o porównywalnej wielkości (oraz ciągle niższe niż w wielu większych ośrodkach).

Zwiększenie rotacji miejsc, to nie jedyny powód podwyżek?

– Nie ukrywam, że konieczność wzrostu cen wynika również pośrednio z sytuacji finansowej miasta. Blisko 20% inflacja oraz spadek dochodów na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych rocznie w wyniku „Polskiego Ładu” nie pozostawia miastu innego wyboru. Wielokrotnie informowaliśmy, że tak drastyczne straty podatkowe zafundowane miastu przez rząd będą musiały odbić się również na kieszeniach mieszkańców i tak niestety się dzieje – podkreśla Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here