Zbliżają się wakacje, zaczyna robić się ciepło, obostrzenia już powoli zostają znoszone, a co za tym idzie – dzieci będą masowo wychodzić z domów. W Knurowie nie brakuje placów zabaw, gdzie mogą się świetnie bawić z swoimi rówieśnikami – i bardzo dobrze. A co z młodzieżą? – pyta portal Twój Knurów.

We wtorek, 20 kwietnia, 19-letni uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Paderewskiego Knurowa – Paweł Rostkowski za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowił stworzyć ankietę skierowaną do mieszkańców swojego miasta. Rostkowski zapytał użytkowników Facebooka, czy w Knurowie powinno powstać specjalne miejsce dla młodzieży. Ankieta w kilka godzin zdobyła bardzo dużą popularność.

– Wiele osób młodych skarży się, że w naszym mieście nie ma miejsca, gdzie można się spotkać ze znajomymi na świeżym powietrzu. Nie ulega wątpliwości, że brakuje takiego miejsca. Uważam, że miasto powinno takie miejsce integracji młodzieżowej na świeżym powietrzu stworzyć. – zaznacza Rostkowski.

Redakcja Twój Knurów postanowiła powtórzyć ankietę, którą stworzył Paweł Rostkowski, pytając czytelników o to samo. Nie trzeba było długo czekać, by ankieta wywołała lawinę reakcji i komentarzy. Mimo dużej liczby osób popierających projekt znaleźli się również przeciwnicy, a oficjalne konto Urzędu Miasta Knurów odpowiedziało w komentarzu informując o punktach spędzania wolnego czasu, które przeznaczone zostały dla młodzieży, oczywiście z zachowaniem zaleceń związanym z COVID-19.

Urząd Knurów w odpowiedzi na ankietę przypomniał młodym lokalizacje z których mogą korzystać w letnie dni:

  • skate park przy ul. 1 Maja
  • urządzenia street workout przy MSP nr 7
  • tzw. Orlik przy Alei Lipowej
  • boiska szkolne
  • sieć ścieżek rowerowych, wciąż rozbudowywanych
  • tereny zielone jak parki, skwery czy lasy
  • Kąpielisko Leśne Zacisze w Krywałdzie

– Warto dodać, że niebawem jest plan wybudowania kolejnego skate parku z lokalizacją przy ul. Szpitalnej, zaraz za Kinem Scena Kultura, a także plan powstania nowoczesnego Hard Clubu przy ul. Witosa. – skomentował UM Knurów

Młodzieży chodzi jednak o miejsce, gdzie legalnie będzie można wypić piwo. Inicjator zaznacza, że w takim miejscu powinien pojawić się monitoring, a teren powinien być zaadaptowany tak, jak w innych miastach, w Polsce. Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych nie obowiązuje w ogóle np. w Szwajcarii, Niemczech, Grecji czy Anglii, a w wielu innych państwach dozwolony jest w wyznaczonych miejscach.

– W Polsce inne miasta takie miejsca stworzyły, przykład warszawskich „Schodków”, gdzie latem nad Wisłą gromadzi się młodzież i mogą wypić legalnie przysłowiowe piwo. Dlaczego w Knurowie nie może takie miejsce powstać? – pyta Rostowski. – Ogrodzone miejsce z leżakami, stolikami, koszami na śmieci i monitoringiem. – dodaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here