Do potrąceń pieszych dochodzi najczęściej na oznakowanych przejściach dla pieszych. Policyjne statystyki pokazują, że nie ma tygodnia bez takich zdarzeń

Przedwczoraj policyjny patrol trafił na takie zdarzenie na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego w Gliwicach. Świeżo upieczony kierowca potrącił na pasach mężczyznę. 18-latkowi zatrzymano uprawnienia. Pokrzywdzony 66-letni gliwiczanin został przewieziony do szpitala

Policja apeluje do kierowców i pieszych – tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed  wypadkiem, kalectwem lub utratą życia. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na wszystkich użytkownikach drogi.

Jak wskazują policyjne statystyki w ostatnich latach, na terenie województwa śląskiego, spada ilość potrąceń pieszych na jezdni, a wzrasta liczba zdarzeń na przejściach dla pieszych. Te same dane w innym ujęciu wykazują, że ponad 85% kolizji i wypadków drogowych powodują kierowcy, podczas gdy piesi tylko około 8%.

Powierzchowna analiza tych danych mogłaby sugerować, że to kierujący pojazdami odpowiadają za wypadki z udziałem pieszych. Jednak gdyby przyjrzeć się skutkom tych wypadków, to negatywne konsekwencje spadają przede wszystkim na pieszych.

 

źródłó: KMP Gliwice

10 KOMENTARZE

 1. Te dwie osoby oczekujące na przejście, powinna ich szukać policja za nie udzielenie pomocy poszkodowanemu, uciekli jak złodzej z miejsca przestępstwa, JAK TAK MOŻNA

 2. Na tym konkretnie filmie pieszy przeszedł prawie całe przejście, więc nie można mówić o wtargnięciu. Winny jest kierowca. Natomiast niedawno pokazywano film,gdy kobieta przechodząca na zielonym świetle na przejściu bardzo dobrze oświetlonym została potrącona przez samochód. Działo się to kilka dni temu w Gliwicach.

 3. Ewidentnie wina pieszego, gdyby jak uczono w podstawówce rozejrzał się: w lewo-prawo i ponownie w lewo do nieszczęścia by nie doszło.

 4. Mały Quiz:
  1) Kiedy pieszy może wejść na przejście ?
  2) Kiedy kierowca musi zatrzymać samochód przed przejściem ?
  3) Co musi zrobić kierowca przed przejściem ?
  4) Co musi zrobić pieszy przed przejściem ?

  Jeśli wszyscy by wiedzieli jak odpowiedzieć na te pytania to by nie było wypadków.

 5. ludki na ciemno są ubrane, źle oświetlone przejścia dla pieszych, ludzie w kapturach lub zapatrzeni w komórki, którzy nawet nie zerkną czy coś jedzie roztargnienie i pośpiech po obu stronach,

 6. Koleś nawet się nie rozejrzał. Wszedł prosto pod jadące auto, którego kierowca nie miał prawa go widzieć, bo “kamerzysta” zasłonił wejście na przejście. 2 osoby jakoś potrafiły się rozejrzeć i zadbać o swoje bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here