Nie ma dnia bez potrącenia pieszego. Na szczęście nie wszystkie sytuacje kolizyjne kończą się tragicznie.

Wczoraj wieczorem gliwiccy mundurowi przeprowadzili akcję pod nazwą Świeć Przykładem. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego wręczali im odblaski.

Przedsięwzięcie cieszyło się wielkim zainteresowaniem i pozytywną reakcją przechodniów. Podczas działań w Gliwicach, Pyskowicach i Knurowie rozdano ponad 200 odblasków. Policjanci udali się w rejony, w których można napotkać relatywnie największą liczbę pieszych, czyli centra przesiadkowe i okolice supermarketów. Wszystko po to, aby na drogach naszego miasta i powiatu piesi byli widoczni. Była to również znakomita okazja do rozmów i przekonywania przechodniów, że odblaski ratują życie.

Dla przykładu lub antyprzykładu podajemy wczorajsze potrącenie pieszej na ulicy Lotników. W czasie, gdy w innych miejscach Gliwic rozdawano elementy odblaskowe, samochód marki BMW potrącił 65-latkę przechodzącą w miejscu niedozwolonym. Kobieta upadła na jezdnię. 64-letni kierowca tłumaczył, że sytuacja była zaskakująca, a piesza niewidoczna, więc… że nie zdążył zareagować. Na szczęście obrażenia gliwiczanki nie stanowiły zagrożenia dla jej życia i zdrowia. Sprawę policja skieruje do sądu.

Dziś od godziny 6.00 do 22.00 przeznaczeni tylko do tej akcji policjanci prowadzą działania Bezpieczny Pieszy. Zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Zachowania uczestników ruchu będą również filmowane i rejestrowane w obrębie wytypowanych oznakowanych przejść.

Stróże prawa przypominają i apelują, aby używać elementów odblaskowych nie tylko tam, gdzie nakazuje to przepis, a więc poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie. Stawką jest bowiem ludzkie zdrowie i życie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here