Niemal 2,5 tys. kg liści tytoniu, 20 kg krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji ujawnili funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Gliwicach, likwidując tym samym nielegalną wytwórnię funkcjonującą na terenie miasta

Zatrzymano dwóch mężczyzn. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego wynoszą niemal 1,25 mln zł.

Funkcjonariusze z gliwickiej komendy miejskiej posiadali informacje o istniejącej na terenie miasta, w budynku pozornie funkcjonującego warsztatu stolarskiego, nielegalnej wytwórni krajanki tytoniowej. Informacje okazały się trafne. Na miejscu zatrzymano dwie osoby na gorącym uczynku. Zabezpieczono wyroby bez polskich znaków akcyzy skarbowej oraz sprzęt.

Pomieszczenie, w którym prowadzono nielegalną wytwórnię, było zakamuflowane. Sprawcy zabudowali przejście do niego płytami z drewna, konstruując tym samym szafę na ubrania. W owej „szafie” znajdowała się zaś specjalna uchylna ściana, prowadząca do tajnego miejsca produkcji. Po wejściu do pomieszczenia śledczy ujawnili 84 opakowania z suszem tytoniowym o łącznej wadze 2,5 kg oraz ponad 20 kg krajanki. Prócz tego zabezpieczyli profesjonalne urządzenia i sprzęt do rozdrabniania liści tytoniu, noże, wagę elektroniczną, zgrzewarkę do konfekcjonowania wyrobów akcyzowych, betoniarkę do rozdrabniania wilgotnych liści oraz worki przeznaczone do pakowania gotowego wyrobu.

Zatrzymani to dwaj obywatele Ukrainy w wieku 29 i 30 lat. Usłyszeli już zarzuty.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, nielegalne produkowanie i magazynowanie wyrobów akcyzowych oraz uczynienie sobie z tego procederu stałego źródła dochodu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 i wysokiej grzywnie.

 

źródło i foto: KMP

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here