Ponad cztery miliony zgonów rocznie na świecie, chociaż mówi się nawet o siedmiu – za te przerażające statystyki odpowiada cichy zabójca, jakim jest smog. Zanieczyszczonym powietrzem oddychamy na zewnątrz, ale i w domach, a w sezonie jesienno-zimowym to powietrze jest najgorszej jakości. Niestety Polska jest pod tym względem w czołówce – Wrocław znowu znalazł się na drugim miejscu w światowym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

Czym jest polski smog?

To określenie zostało stworzone przez badaczy z Politechniki Łódzkiej, ponieważ ich zdaniem smog w Polsce posiada inne cechy niż gdziekolwiek na świecie

Tzw. smog kalifornijski cechuje się wysoką zawartością ozonu, londyński – dwutlenku siarki, a w Polsce prym wiodą pyły.

Za smog odpowiadają przede wszystkim paliwa stałe spalane w piecach, tzw. kopciuchach, spaliny samochodowe oraz przemysł. Aż 84% emisji rakotwórczego benzopirenu w Polsce to zanieczyszczenia pochodzące z gospodarstw domowych.

Jeśli dodamy do tego niesprzyjające okoliczności przyrody, a więc brak wiatru i opadów, powstaje toksyczna mieszanka przypominająca nisko zawieszoną mgłę.

Reakcje organizmu na wdychanie smogu mogą być różne:

 • trudności z oddychaniem,
 • upośledzenie odporności,
 • nasilone objawy alergii,
 • zwiększona umieralność z powodu zawałów serca, udarów mózgu,
 • zwiększone ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe.

Udowodniono również, że zanieczyszczone powietrze ma związek z rozwojem choroby Alzheimera oraz zaburzeniami neurologicznymi u noworodków.

Na zewnątrz możemy się przed nim chronić, zakładając atestowane maski antysmogowe, ale co z zanieczyszczeniami wpadającymi do naszych domów?  

Pozbądź się smogu z domu

Zanieczyszczenia wpadające przez okna i unoszące się w powietrzu może zostać usunięte przez specjalistyczne urządzenie – sprawdź oczyszczacz powietrza w ranking-oczyszczaczy.pl.

Za wychwytywanie pyłów zawieszonych PM2.5, PM10, PM1, czyli głównego składnika smogu, odpowiada w oczyszczaczu filtr HEPA. Dzięki niemu usunięte zostaną cząstki o wielkości od 0,3 µm, a więc również:

 • alergeny roztoczy, 
 • pyłki roślin, 
 • zarodniki pleśni i grzybów,
 • kurz,
 • sierść,
 • niektóre bakterie i wirusy.

Wśród polecanych przez ekspertów oczyszczaczy powietrza znalazł się Philips Dual Scan AC3858/50, który może pracować w trybie automatycznym, informując o bieżącym stanie powietrza poprzez wskaźniki stężenia zanieczyszczeń oraz za pośrednictwem pierścienia, który świeci na inny kolor, w zależności od jakości powietrza. Kolor niebieski informuje o czystym powietrzu, a fioletowy, różowy lub czerwony o jego złej jakości.

Warto wiedzieć, że na każdy 1 m² pomieszczenia powinno przypadać min. 8 m³/h wartości CADR, który to parametr wskazuje ilość powietrza przefiltrowanego przez oczyszczacz w ciągu godziny. Philips Dual Scan AC3858/50 posiada CADR na poziomie 500, dlatego sprawdzi się na powierzchni maks. 65 m².

Źródła:

 1. https://smoglab.pl/zanieczyszczenie-powietrza-rocznie-powoduje-45-mln-przedwczesnych-zgonow-w-polsce-nawet-51-tys/ 
 2. https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,wroclaw-znow-w-czolowce-najbardziej-zanieczyszczonych-miast-na-swiecie,wia5-3266-58422.html
 3. https://smoglab.pl/smog-alzheimer/ 
 4. https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26760046,polski-smog-to-ewenement-ma-dodatkowy-rakotworczy-skladnik.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here