Te piękne tereny od wielu lat służą harcerzom z Gliwic i nie tylko. Dawniej miejsce niezapomnianych obozów, później baza biwakowa, tętniło życiem…

Wychowało się tu kilka pokoleń gliwiczan. Nasi harcerze chcą odbudować Ośrodek Harcerski w Łączy. Sami nie dadzą rady.

-Naszym skromnym marzeniem jest, aby jeszcze w tym roku odbyły się tam pierwsze biwaki harcerskie, a dzieci i młodzież z powiatu gliwickiego mogły na terenie Ośrodka mieć swój bezpieczny, stały kąt blisko natury. – mówią harcerze,  którzy prowadzą obecnie zbiórkę funduszy za pośrednictwem portalu “OdpalProjekt.pl” na reaktywację Ośrodka Harcerskiego w Łączy: KLIKNIJ TUTAJ

-Sami nie damy rady. Koszt niezbędny do wystartowania bazy to około 100 tys. zł (w tym domek 58 tys. zł, przyłącze wodne ok. 1 tys. zł, przyłącze energetyczne ok. 2 tys. zł, przygotowanie terenu i posianie trawy ok. 10 tys. zł, szambo ok. 10 tys. zł). – wyjaśniają harcerze.

W Łączy, po koniecznym wyburzeniu istniejącej infrastruktury, docelowo ma powstać baza biwakowa wyposażona w 4 domki drewniane, w tym jeden z dostępem do wody i prądu, zielony teren na namioty obsiany trawą, kontener sanitarny oraz szambo, kontener magazynowy na sprzęt, lampy solarne, ogrodzenie, drewniana brama oraz maszt flagowy oraz krąg ogniskowy.

fot. Emilia Kiełtyka

9 KOMENTARZE

  1. super, chętnie wesprę! Syn należy do gliwickiego harcerstwa i jesteśmy bardzo zadowoleni. Trudno wymagać od organizacji pozarządowej, nawet dofinansowanej, aby wyłożyła 100 tys. zł.

  2. Pamietam Lacze z lat 80_tych.Szczep HALNY SP nr 19. 95% osob wypowiadajcych sie na temat harcerstwa nie ma o nim zielonego pojecia.Sledze dzisiejsze harcerstwo w Gliwicach.Kochani to nie jest harcerstwo to jest parodia skautingu.Chcecie cos miec ,to zrobcie to sami a nie jeczcie ze sie nie da.

  3. Żałujesz im? Nie chcesz – nie wpłacaj… Po co zrzędzić. Przez dekady nie widziałem, aby zwracali się o pomoc materialną, a w obecnych czasach to coraz ciężej zachęcić młodych do odejścia sprzed monitora. Ale czemu się dziwić skoro za wielu miejsc nie ma. A jak już to trzeba płacić wysokie sumy, aby zapewnić dziecku zajęcie.

  4. Dzieciaki pomagając w odbudowie ośrodka bardzo dużo sie nauczą. Warto pomagać. Wielu starych harcerzy z chęcią włączy się w akcję… chocby z sentymentu 🙂 ja Łączę wspominam bardzo miło:)

  5. no a dzisiaj żyjemy w czasach, że tylko marny procent rodziców, pozwoli na to, żeby dzieci obozowały w takich warunkach. Nie wspominam nawet o sanepidzie i wszystkich przepisach dotyczących placówek wypoczynku.

  6. Przepraszam, lecz druhowie poszli na łatwiznę – “dajcie”. A nie wpadli na pomysł, aby na ten cel samodzielnie zarobić? Tak bardzo brakuje rąk do pracy w pracach sezonowych np. w rolnictwie/ogrodnictwie więc okazji do zarobku jest dużo. Kiedy ja byłam harcerką, w taki właśnie sposób zbieraliśmy środki na akcje charytatywne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here