Miejski Zarząd Usług Komunalnych zamówił ponad 1000 drzew, do tego dużo różnorodnego materiału szkółkarskiego w postaci krzewów i pnączy

Klony, dęby, graby, buki, lipy, wiśnie, jodły, sosny… lista nowych drzew, które pojawia się jesienią na terenach zarządzanych przez gliwicki MZUK, jest pokaźna.

Poza obowiązkowymi nasadzeniami zastępczymi zaplanowano posadzenie dodatkowych drzew w naszym mieście. Jak przekazała nam Iwona Janik, rzecznik prasowy MZUK, m.in. w Łabędach, na osiedlu Kopernika i Obrońców Pokoju, przy ul. Sportowej, ul. Kujawskiej, Alei Sikornik, w Bojkowie, czy na ul. Kujawskiej.

Co więcej, MZUK rozpisał też przetarg na ponad 170 tysięcy sadzonek nowych roślin

Pierwsze dostawy zaplanowano już w marcu. W tym roku pracownicy MZUK posadzą w Gliwicach ponad 170 tys. roślin.

Wśród nich fiołki, pierwiosnki, tulipany, krokusy, funkie faliste, petunie ogrodowe, żeniszki meksykańskie, aksamitki, smagliczki nadmorskie czy dalie. Będą upiększały m.in. gliwickie skwery. Kolorowe kwiaty ozdobią też pewnie wielkanocne pisanki, które od kilku lat pojawiają się przy ul. Dworcowej. 

W sumie w ciągu roku odbywają się trzy akcje sadzenia kwiatów: wiosenna, letnia oraz jesienna. Kulminacji nasadzeń możemy spodziewać się po tzw. Zimnej Zośce, czyli w połowie maja.

fot. FROM

42 KOMENTARZE

 1. Z pewnością wycina się w mieście więcej niż nasadza. Oprócz tego w większości w zamian za wycięte drzewa sadzi się krzewy. A z opieką nad nasadzeniami bywa różnie. Swego czasu posadzono drzewa w Parku Chrobrego ale sporo z nich uschło wkrótce 🙁

 2. Może nie jestem specjalistką w tej dziedzinie, ale poczytałam trochę i o tym czy drzewo należy wyciąć nie decyduje wyłącznie to, czy pień nosi ślady uszkodzeń. Wystarczy, że np uszkodzony był korzeń, korona drzewa czy też kora – te elementy mogą wpłynąć na złą kondycję drzew. Poza tym istnieje jeszcze taki aspekt jak podatność na złamanie drzewa, która zależy m.in. od proporcji obwodu pnia w stosunku do jego wysokości.

 3. Może czas napisać do TVN. Może jak Superwizjer zajmie się tą spraw generalnie to włodarze zaczną myśleć w innych kategoriach…

 4. Rafał Klimczyk dla mnie twoja odpowiedz nawet jak pojawia się kolejne pozostanie numerem jeden. Szkoda ze bardziej dosadnie nie napisałeś np „jak się nie podoba to wypier….” Na tym polega prawdziwa zmuszająca do refleksji dyskusja.

 5. Nie mam pojęcia co się dzieje na Skowrońskiego mówimy o wycince drzew na ul Witkiewicza do Opolskiej a to co piszesz tylko potwierdza , ze drzewa są potrzebne, a swoją drogą przechodzić tylko przez ulicę a mieszkać na niej jest zdecydowaną różnicą w ciągu minuty do forum wjeżdża i wyjeżdża w przybliżeniu około 60 samochodów, policz razy ilość godzin w których otwarta jest galeria , a pomyśl co się dzieje latem przy upałach i jakie ciepło oddaje ten kolos nie dziw się ze walczymy o drzewa pozdrawiam .

 6. Przejeżdżam i chodzę tamtędy dość często, niestety największy smród produkują mieszkańcy, który mieszkają w niektórych kamienicach i palą byle czym. Na skrzyżowaniu Witkiewicza/Skowrońskiego siwy dym leci z kominów a smród jest taki jakby tam jakiś plastik palili. Ludzie muszą się nauczyć nie palić byle czym.

 7. Nie, mam na myśli skwer Doncaster, właśnie sprawdziłem na mapie. Ścięto na nim jedno drzewo, zdjęcie pojawiło się na DwG, a masa ludzi bez żadnej wiedzy na ten temat zaczęła krytykować, wyzywać od idiotów, pisać coś o betonowej dżungli czy innych tego typu rzeczach. Też jestem zdania, że w mieście powinno być więcej drzew, dlatego cieszę się, że je teraz sadzą, zamiast znów marudzić. Latem kilkadziesiąt razy miesięcznie jeżdżę na spacer do lasu, nawet pracuję często z laptopem w lesie, myślę więc, że powinienem być pierwszy do wylewania żalu w internecie. Jedyne co zauważyłem i co chciałem pokazać moim postem, to że ludzie non stop marudzą. Marudzą jak droga jest w złym stanie, rok później marudzą, że jest tam remont. Marudzą, że nie ma drzew, potem marudzą, że są sadzone.

 8. Myślę, że mówi pan o drzewie na Skwerze Valenciennes. Drzewo to najpierw zostało złamane przez wichurę, a potem prawie poł roku czekali widocznie na ekspertyzę, bo jak zostało ścięte to leżący pniak już zacząl wypuścić korzenie. Owszem szkoda drzewa, ale akurat to pokonał czas. Ale czy państwo zauważyli, że na skwerze zrobili nowe nasadzenia. Jak się przyjmą to już w tym roku będą cieszyć oko. Nie czepiam się, ale pragnę zwrocić uwagę na problem betonowania środmieścia. Nie walczę o każde drzewo, ale też nie chcę mieszkać na betonowej pustyni. Rola drzew jest bardzo ważna nawet w gęstej zabudowie miejskiej.

 9. “Po pierwsze nikt nie płacze jak wycinaja chore zagrażające ludziom drzewa.”
  – ostatnio jak DwG wrzucili zdjęcie ściętego drzewa, w tym parku za urzędem miasta, to ponad sto osób wyraziło krytykę, a na zdjęciu było wyraźnie widać, że w drzewie była dziura na 1/4 jego objętości. Zaledwie dwa komentarze były pozytywne. Więc owszem, ludzie płaczą przy wycince, nawet jeśli wycięte zostaje tylko jedno drzewo, które zagrażało życiu przechodniów.

  “zamieszkaj 20 metrów od Forum a potem zabieraj głos”
  – zamieszkaj w środku lasu a potem zabieraj głos. Ewentualnie możemy też zrobić tak, że każdy będzie mieszkał gdzie chce i zabierze głos w której chce sprawie.

 10. a ciekawe co z ulicą Witkiewicza Forum to wyjątkowo uciążliwy sąsiad smród spalin nie do zniesienia wyziewy z klimatyzacji i urządzeń wentylacyjnych to koszmar

 11. Po pierwsze nikt nie płacze jak wycinaja chore zagrażające ludziom drzewa. Po drugie zadam panu pytanie; czy chciałby Pan, aby ktoś wyciął drzewa pod pana domem, aby zrobić parking? Proszę się przejść po godzinie 20 i zobaczyć ile miejsc parkingowych w śródmieściu jest zajętych. To są mieszkańcy. A dla pracujacych powinien być parking poza centrum i bezpłatny dojazd a nie ścinanie wszystkich drzew. To kwestia organizacji.

 12. Ciekawe gdzie bedą sadzone .wszystkie drzewa z ul. Witkiewicza koło Forum idą do wycinki czy ktokolwiek pomyślał o lokatorach tej ulicy jakie piekło nam zgotowali stawiając takiego kolosa tuz pod oknami mieszkańców, a teraz jeszcze drzewa nam powycinają jedyne źródło cienia i dostawy tlenu w tym zasmrodzonym przez spaliny kawałku ulicy gratulujemy pomysłu droga gliwicka władzo 🙁

 13. Ci którzy mieszkali w Gliwicach (podpowiem Niemcy) wiedzieli jak maja wyglądać ulice z zasadzonymi drzewami, równymi szpalerami, które wytrzymaly około 100 lat. Ale nie lepiej wyciąć je w cholerę I zasadzić byle co byle gdzie.

 14. Też uważam, że ZDM to nieszczęście naszego miasta, któremu zależy żeby powycinać wszystko w pasach przydrogowych i nic w zamian nie nasadzić.

 15. Wytną robiąc dla ludzi ławki i leżaki nad Kłodnicą :/ to teraz będą sadzić by wyszło na zero :/ łatwo ich rozszyfrować

 16. Coś niesamowitego. Jak wycinają to jest marudzenie, że dlaczego nie sadzą nowych. Jak sadzą, to jest narzekanie, że sadzą.. Jakby nie wycinali, to by było słuszne narzekanie, że ludzie giną przygnieceni drzewem z martwicą, czy że nie ma gdzie parkować. Wam się nie da dobrze zrobić, bo jesteście nastawieni na narzekanie i tyle.

 17. MZUK będzie sadzil nowe drzewa na obrzeżach Gliwic (z wyjątkiem Kujawskiej) a w tym czasie ZDM wytnie wszystko co zielone w centrum miasta. Niech ZDM zrobi tyle nasadzeń, co robi wycinki, a nikt nie będzie narzekał. Rozmawiałam z panią odpowiedzialną za zieleń w MZUK-u i im nie ma co zarzucić. Dbają o zieleń im przydzieloną, robią nowe nasadzenia, a jak wycinają to faktycznie to, co chore i zagrażające życiu ludzi. Natomiast ZDM uparcie chce wyciąć wszystko, co rośnie w pasach przydrogowych. Ulice nie osłonięte od słońca będą latem przysłowiową patelnią. Budynki będą się nagrzewać, my będziemy wdychać już tylko spaliny itd. Polecam trochę umiaru w tych zapędach niszczycielskich, bo w miastach oprócz samochodów żyją też ludzie. Nieszczęściem jest, że nie ma w miastach jednej osoby odpowiedzialnej za zieleń, tylko odpowiedzialność jest podzielona na kilka podmiotow. Czasem dwa drzewa rosnące obok siebie podlegają innym jednostkom. Nie tylko przedłuża to załatwianie wszelkich spraw, ale i zaciemnia obraz rzeczywistości dla mieszkańców.

 18. I centrum staje się szaro-buro betonowo-asfaltowym nieprzyjaznym nikomu miejscem. Ot szybko przejechać samochodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here