Ponad 20 tysięcy złotych. Tyle zarabiać będzie miesięcznie prezydent Adam Neumann? Decyzję podejmą radni na dzisiejszej sesji.

Dzisiaj, 18 listopada odbędzie się sesja Rady Miasta, jednym z punktów porządku obrad będzie ustalenie miesięcznego wynagrodzenia Prezydenta Miasta Gliwice. W Biuletynie Informacji Publicznej mogliśmy już wcześniej zobaczyć projekt uchwały, który zakłada maksymalne wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 10 770 zł oraz maksymalny poziom dodatku funkcyjnego – 3 450 zł. Prezydent ma otrzymywać także dodatek specjalny w wysokości 4 266 zł oraz dodatek za wieloletnią pracę – 20% z wynagrodzenia zasadniczego, czyli 2154 zł.

Oznacza to, że łączna kwota jaką Adam Neumann otrzyma z tytułu pełnienia funkcji prezydenta będzie wynosić 20 640 złotych miesięcznie. Jest to wzrost o 9700 zł w stosunku do wynagrodzenia ustalonego na początku 2020 roku. Postanowienia uchwały mają zastosowanie do wynagrodzenia należnego od 1 sierpnia 2021, co oznacza, że w listopadzie prezydent dostanie także wyrównanie za 3 miesiące. W sumie 49 740 złote.

Uchwała jest wynikiem stworzonej przez PiS ustawy o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którą pod koniec września podpisał prezydent Andrzej Duda. Zgodnie z nowym prawem wyższe zarobki będą otrzymywali: prezydent oraz byli prezydenci, radni wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, pracownicy samorządowi zatrudnieni na podstawie wyboru, a także członkowie stałych organów wyborczych.

– Wynagrodzenie prezydenta nie wzrosło od roku 2006, czyli od 15 lat. W roku 2019 zostało nawet obniżone do 9940 zł. W tym samym czasie płaca minimalna wzrosła trzykrotnie. Uważamy, że naturalnym jest, że osoba biorąca odpowiedzialność za realizację 1,5-miliardowego budżetu i zarządzanie miastem, powinna być właściwie wynagradzana. – mówi Marek Pszonak, przewodniczący klubu radnych Koalicja dla Gliwic.

Zarząd Platformy Obywatelskiej w Gliwicach podjął uchwałę, która rekomenduje radnym rady miasta, członkom PO i klubu Koalicji Obywatelskiej sprzeciw wobec tej uchwały. – Uznaliśmy, że wskazana podwyżka jest sprzeczna z wniesionym do Sejmu przez klub Koalicji Obywatelskiej projektem z 2 sierpnia 2021 roku. Zakłada on zamrożenie wynagrodzeń dla osób pełniących kierownicze stanowiska państwowe (w tym posłów, senatorów i piastujących wysokie stanowiska w samorządzie terytorialnym) podwyżek na czas pandemii i związanych z nią skutków gospodarczych. – czytamy na stronie gliwickiej PO.

Klub Radnych PiS nie zajął stanowiska w sprawie podwyżki wynagrodzenia, pozostawiając tę kwestię do indywidualnych decyzji poszczególnych radnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here