SixSilver Jubiler Gliwice

Prezydent Gliwic wystartuje w wyborach do Senatu. W przypadku wygranej automatycznie straci mandat w samorządzie, a jego kompetencje przejmie na 3 miesiące osoba wyznaczona przez premiera, czyli komisarz rządowy. Głównym zadaniem komisarza będzie organizacja w Gliwicach przedterminowych wyborów prezydenckich.

Samorządowcy wybrani 13 października do polskiego parlamentu automatycznie stracą mandat w swoim samorządzie i nie będą mieli możliwości zastanowienia się, którą funkcję wolą sprawować. To efekt wprowadzonych w styczniu tego roku przepisów. Wygaśnięcie mandatów wybranych do parlamentu prezydentów (burmistrzów i wójtów) jest równoznaczne z odwołaniem ich zastępcy lub zastępców.

W przypadku wygranej w wyborach do Senatu, prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza zastąpi czasowo komisarz rządowy.

Wskaże go wojewoda śląski (za pośrednictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji). Powoła go premier Mateusz Morawiecki. Wybory zarządzi premier. W rozporządzeniu umieści on kalendarz wyborczy, ustalany po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej. Kalendarz ten określa terminy wykonania rozmaitych czynności wyborczych, które mogą być krótsze od przewidzianych w samorządowych ordynacjach wyborczych. Rozporządzenie premiera ogłosi wojewoda śląski – w formie obwieszczenia na terenie Gliwic.

Warto przypomnieć, że startujący w wyborach do Senatu prezydent Gliwic jest najdłużej pełniącym swą funkcję prezydentem w kraju. Piastuje swój urząd nieprzerwanie od 1993 roku. To jego ósma kadencja.

3 KOMENTARZE

  1. Ten system zależności wytworzony przez ekipę urzędującego prezydenta miasta po tylu latach stał się patologiczny ! Moja teoria jest taka ze ZF ucieka po immunitet bo jak PiS będzie rządziło to CBA położy łapę na te wszystkie patologie w spółkaCh miejskich . To nie są rzeczy które widać na pierwszy rzut oka. Jest to bardzo niewłaściwa sytuacja kiedy w rękach jednej osoby jest skumulowane tyle władzy przez tak długi okres czasu . Zobaczycie jak przyjdzie komisarz.

  2. W KSSE juz jest dluga lista prezesow, dyrektorow, naczelnikow i czlonkow rodzin powiazanych z ludzmi ZF :)), Basia “Kill Bill” Piontek raz w tygodniu objezdza Gliwice, zeby poznac topografie miasta ;), szykujcie sie na dlugie L4 haha

  3. Ja na niego nie zagłosuje bo wole żeby został w Gliwicach. W senacie choćby mówił rozsądnie i mądrze to i tak nikogo do niczego nie przekona bo liczy się tam głos partii a nie pojedynczej osoby. Poza tym senat niespecjalnie coś obecnie znaczy. Taka tam drugorzędna władza… W Gliwicach jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia a jak wejdą tu kandydaci partyjni to będzie jak zwykle… Tylko “walka o stołek” i “nic nierobienie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here