spot_img

„Prostujemy oszczerstwa TVP”. Oświadczenie rzecznika prezydenta

spot_img

W związku z oszczerczym materiałem „dziennikarskim” opublikowanym w głównym wydaniu Wiadomości TVP 28 sierpnia, poniżej przekazuję stanowisko Miasta Gliwice odnoszące się do insynuacji w nim zawartych” – napisał do naszej redakcji Łukasz Oryszczak, rzecznik prezydenta Gliwic.

Podajemy link do materiału TVP: https://wiadomosci.tvp.pl/62076472/polacy-chca-konsekwencji-za-klamstwa

W materiale padają następujące stwierdzenia: „Kiedy jednak w marcu w Kanale Gliwickim pojawiły się śnięte ryby ani Miasto Gliwice, ani użytkujące kanał Śląskie Centrum Logistyki nie poinformowały o tym Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.” Pojawiła się także plansza: „Przedstawiciele Wojewody nie zostali zaproszeni na żadne posiedzenie sztabu kryzysowego Miasta Gliwice poświęconego tej sprawie.”

Poniżej publikujemy oświadczenie rzecznika prezydenta Gliwic:

Zgodnie z ustawą Prawo wodne, śródlądowe wody płynące, do których zalicza się Kanał Gliwicki, stanowią własność Skarbu Państwa. Zarządza nimi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Co istotne, to właściciel wód jest odpowiedzialny za utrzymanie dobrego stanu wód, w tym co najmniej dobrego stanu ekologicznego oraz dobrego stanu chemicznego wód powierzchniowych.

Za kanał odpowiada administracja rządowa, a nie samorząd. Co więcej, administracja rządowa miała wiedzę o sprawie, również dzięki działalności instytucji samorządu Miasta Gliwice.

Wiedzę o śniętych rybach w kanale miały służby – Państwowa Straż Pożarna i Policja. 29 marca miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazało telefonicznie informację do Wód Polskich. Pisemną informację o sprawie do Wód Polskich przekazał również 31 marca prezydent Gliwic, za pośrednictwem Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Pierwszy pobór próbek przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) w obecności jednostki Zarządu Zlewni Kłodnicy miał miejsce 30 marca 2022 r.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jest częścią zespolonej administracji rządowej na terenie województwa, której zwierzchnikiem jest wojewoda. Zgodnie z ustawą o Inspekcji Ochrony Środowiska, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska powołuje i odwołuje wojewoda.

Nie mamy wiedzy dlaczego podległa Wojewodzie instytucja nie informowała Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Samorząd miasta, mimo że nie jest właścicielem kanału, informował o sprawie stosowne służby wojewódzkie.

W dalszym fragmencie materiału słyszymy:

„Śląskie Centrum Logistyki to spółka, gdzie 20% udziału ma niemiecka DB Cargo, a Miasto Gliwice 77%. Członkiem rady nadzorczej jest prezydent Wrocławia Jacek Sutryk z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej.”

W swoim oświadczeniu z 26 sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach pisze:

„W związku z tym Inspektorat podjął działania związane z sukcesywną kontrolą zakładów działających w obrębie Kanału Gliwickiego. Większość kontroli jest w toku, kontrole przeprowadzone zostały w: Śląskim Centrum Logistyki oraz CKA s.c. w Gliwicach – nie wykazały naruszeń”.  

Nie widzimy związku między sprawą, a składem rady nadzorczej miejskiej spółki logistycznej zarządzającej portem śródlądowym i bocznicą kolejową oraz jej udziałowcem, który jest firmą zajmującą się towarowymi przewozami kolejowymi. – pisze Oryszczak.

W kolejnym fragmencie materiału pojawia się wypowiedź Tomasza Sakiewicza – redaktora naczelnego „Gazety Polskiej i „Gazety Polskiej Codziennie”: „Jeżeli by się okazało, że duży wpływ na katastrofę miało zanieczyszczenie Kanału Gliwickiego, to odpowiedzialność za katastrofę muszą wziąć na siebie samorządy powiązane z PO i kapitał niemiecki”.

Jeśli faktycznie okaże się, że: „duży wpływ na katastrofę miało zanieczyszczenie Kanału Gliwickiego”, to odpowiedzialność za ten fakt spoczywać będzie w całości na administracji rządowej, bo to ona odpowiada za stan Kanału Gliwickiego. Rozumiem desperację w związku z jedną z największych katastrof ekologicznych w historii Polski, ale nie uda się Państwu zrzucić odpowiedzialności za nią na samorządy (zarówno te związane z PO, jak i inne) oraz na niemieckiego przewoźnika kolejowego. – Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

99,244FaniLubię
14,913ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły