W rejonie ronda księżycowego i estakady Heweliusza na Koperniku przewidziano nowy skwer miejski – park księżycowy. Ma być kolejną atrakcyjną przestrzenią dla mieszkańców dzielnicy oraz podróżnych korzystających z projektowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe przystanku Gliwice Kopernik.

Koncepcja przyszłego skweru jest częścią przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej zagospodarowania terenu przy projektowanym przez PKP PLK przystanku kolejowym Gliwice Kopernik (w rejonie ul. Perseusza), ogłoszonego pod koniec ubiegłego tygodnia przez Miasto Gliwice. Pomysł na skwer zasadza się wokół tematyki astronomii i osoby patrona dzielnicy – Mikołaja Kopernika.

W ramach koncepcji skweru przewidziano m.in. zadaszoną wiatę dla rowerzystów, gdzie można byłoby postawić swój jednoślad, wypożyczyć rower miejski lub odpocząć w częściowo osłoniętym wnętrzu. Wokół roztaczałaby się przestrzeń parku księżycowego z tzw. kraterami tematycznymi będącymi ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców, podróżnych, rowerzystów, a zwłaszcza rodzin z dziećmi.

Głównym punktem parku miałoby być zadaszenie w formie rzeźby przestrzennej przypominającej astrolabium. Pojawiłyby się też stojaki na rowery nasuwające skojarzenie z triquetrum. Tak podkreślone zostałyby dwa główne przyrządy obserwacyjno-astronomiczne, z których korzystał toruński naukowiec. Dodatkowo konstrukcja astrolabium podświetlona liniowo LED-ami z różnych perspektyw odnosiłaby się do wyglądu Księżyca zbliżającego się do nowiu.

Odcinek drogi rowerowej wokół wiaty miałby być pokryty luminescencyjną nawierzchnią nawiązującą do gwiaździstego nieba. Przewidziano również postawienie nowej wiaty autobusowej pasującej do całości założenia. Byłaby ona swego rodzaju bramą zapraszającą do wizyty w księżycowym parku otoczonym nieregularnymi nasadzeniami żywopłotów, oddzielającymi zielony teren od sąsiedztwa ulicy i nowo projektowanych parkingów.

Termin składania ofert przez potencjalnych wykonawców przedmiotu zamówienia upłynie 19 sierpnia.

24 KOMENTARZE

  1. a ulica Centaura- kilka tysięcy osób- oddana do użytku w 1982r przez Opolską Przemysłówkę do dnia dzisiejszego nie jest na miarę XXI wieku wyremontowana- wyasfaltowana lecz jedynie łatana co miesiąc co kwartał….

  2. Do Moniki_piękne kształty – to chyba raczej balerony???!! inteligentne kształtne ładne kobiety nie są sfrustrowane jak Ty……….

  3. Na fotkach i wizualizacjach zawsze jest wszystko pięknie i cacy. Rzeczywistość daje często bubla na tacy.

  4. Witam Panów 🙂 , Mam na imie Monika i mam 24 lata jeżeli masz ochotę Napisz do mnie na http://wyspakobiet.eu/Monia24 jeśli jesteś miłośnikiem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Milutko 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here