Newsweek po raz kolejny ogłosił ranking 15 najlepszych prezydentów miast. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Gliwic. W tym roku Zygmunt Frankiewicz zajął 5. miejsce

W uzasadnieniu wyboru prezydenta Gliwic czytamy:

Prawdziwy rekordzista: zarządza miastem już 24 lata. W ciągu ostatniego roku udało mu się zakończyć budowę dwóch gliwickich odcinków DTŚ – trasy łączącej miasta na Górnym Śląsku.

– Dzięki niej oraz inteligentnemu systemowi zarządzania ruchem ulicznym natężenie poruszających się po śródmieściu pojazdów spadło o 30 procent. Mamy odkorkowane miasto, po którym świetnie się jeździ, i mniejsze zanieczyszczenie z powodu spalin – chwali się Frankiewicz.

Prezydent właśnie kończy budowę nowoczesnej Hali Gliwice na 17 tys. osób. – To najnowocześniejsza i najbardziej konkurencyjna hala w kraju – przekonuje. Zrobi wszystko, aby nie była skarbonką, do której trzeba będzie dopłacać, ale nowoczesnym obiektem, który przyniesie miastu zyski. – Pierwsze imprezy w Hali Gliwice odbędą się już pod koniec roku – zapowiada.

Mało który z samorządowców cieszy się takim uznaniem kolegów; Zygmunt Frankiewicz jest od 2015 roku prezesem Związku Miast Polskich.

Przypomnijmy, że ranking najlepszych prezydentów powstaje na podstawie nominacji przez pozostałych włodarzy. Ostatecznego wyboru najlepszej piętnastki dokonała natomiast kapituła, w której skład weszli prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz dr Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich. Towarzyszy im Ryszard Holzer, sekretarz redakcji „Newsweeka”, który jest organizatorem rankingu. Przy ocenieniu brano pod uwagę m.in. finanse, sposób zarządzania miastem, rewitalizację czy współpracę z organizacjami pozarządowymi. Uroczyste wręczenie 

108 KOMENTARZE

 1. ile osób które narzekają na brak tramwaju , jeździły naprawdę tramwajem
  które osiedla łączyła linia tramwajowa_ może “noclegownia” Gliwic jest w innym miejscu?
  w Gliwicach WIDAĆ gospodarza
  malkontenci powinni się przenieść tam gdzie im to pasuje
  WIĘKSZOŚĆ MA RACJĘ (patrząc na referendum) – p. Frankiewicz “wyprowadził” Gliwice z kopalniano-hutniczej mieściny w miasto w przyszłość
  jak komuś się nie podoba to referendum zawsze można zorganizować, tylko po co?
  p. Frankiewicz zostanie i wygra

 2. Szkoda, że nie brano pod uwagę prostackiego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci. Byłby na końcu listy!

 3. Kiedyś miasto instytutów naukowych i biur projektowych teraz zapuszczona, cuchnąca pipidówa pełna żulerni. Ścisłe centrum – Zwycięstwa, Pl.Piastów wołają o pomstę. Zatrudnienie głównie dla operatorów wózków widłowych. Bytom, Zabrze wyglądają lepiej a do Rybnika nie mamy się co równać. Po likwidacji tramwajów komunikacja oderwana od aglomeracji. Kto normalny likwiduje tramwaj skoro jest i funkcjonuje?

 4. Kłodnica jak śmierdziała tak śmierdzi , a szkoda. Można nią i terenem wokół niej upiększyć Centrum , tymczasem trzeba zatykać nos. Rzeka to wizytówka miasta poza Urzędem oczywista. Sprawa mieszkań dla młodych wisi i smutno spoziera. Gliwice są ładniejsze , szczególnie po wyborach jest to zauważalne. Zwycięstwa nie zachwyca- giganci monotematycznie powtarzający się – banki, apteki, komórki. Nie ma Cepelii, nie przeżyła. A to był Nasz historyczny punkt .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here