To dąb szypułkowy, który ma 270 lat i rośnie w Parku Chopina. Aby ten pomnik przyrody nadal cieszył nasze oczy,  w najbliższym czasie prowadzona będzie na nim operacja ratunkowa

Dąb szypułkowy w parku Chopina stoi przy wejściu do Palmiarni. Mierzy prawie 29 m, a obwód jego pnia wynosi 4,8 m. Pomnikiem przyrody został ustanowiony przez miejskich radnych w 2001 roku. Niestety, to piękne drzewo od kilku lat poważnie choruje – zaatakował go bowiem żółciak siarkowy.

–  Dla drzewa to choroba nieuleczalna, ale robimy wszystko, żeby przedłużyć mu życie i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym park. Grzyb atakuje drzewo powodując jego rozkład. Jednak zabiegi prowadzone przez ostatnie lata przynoszą efekty – stan drzewa nieco się poprawił – mówi Iwona Janik rzecznik prasowy Miejskiego Zarząd Usług Komunalnych.

MZUK, jako opiekun tego pomnika przyrody, co 3 lata zleca wykonanie ekspertyzy dendrologicznej. Ma ona na celu kompleksową analizę stanu zdrowotnego drzewa. Dwie ostatnie, niezależne ekspertyzy potwierdziły, że w obrębie drzewa należy przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, polegające na przeprowadzeniu cięć redukcyjnych w jego koronie.

Zgodnie z przepisami, wszelkie prace związane z ochroną przyrody mogą być wykonywane tylko po uzgodnieniu z właściwym organem. Dlatego na ostatniej sesji radni, po wcześniejszym zapoznaniu się z ekspertyzami, jednogłośnie wyrazili zgodę na przeprowadzenie koniecznych prac.  – Korona drzewa zostanie skrócona o 3m i zmniejszona po bokach o ok. 1,5m. Ścięte zostaną jedynie cieńsze gałęzie – uspokaja Iwona Janik.

Niektórych drzew nie da się uratować

Miasto dba o gliwicki drzewostan. Zleca ekspertyzy i przeprowadza konieczne zabiegi pielęgnacyjne. Czasami drzewo trzeba przyciąć, by mogło rosnąć dalej. Czasem, kiedy żadne zabiegi nie pomagają,  drzewa trzeba niestety usunąć. Tak jest w przypadku klonów srebrzystych, które rosną wzdłuż ulicy Kłodnickiej. Eksperci z Centrum Dendrologicznego z Nadarzyna jednoznacznie określili w ekspertyzie z 27 maja br., że stan zdrowotny i statyczny 11 drzew jest bardzo zły, zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców. Konieczne jest więc ich usunięcie. Aleja klonów przy ul. Kłodnickiej również ma status pomnika przyrody, dlatego o przyszłości drzew też zadecydują gliwiccy radni.

źródło i foto: UM Gliwice

4 KOMENTARZE

  1. aż dziw bierze że tego odruchowo nie ściana tak jak to ma miejsce ze wszsytkim co stare itp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here