Zwykle nawet gruntowny remont chodnika lub ścieżki rowerowej to mało skomplikowane i w miarę szybkie zadanie. Tam jednak, gdzie w grę wchodzi bezpośrednie sąsiedztwo przeznaczonej do przebudowy nawierzchni z chronioną zabytkową zielenią – tak jak w przypadku ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż alei lip przy ul. Mickiewicza – prace trzeba prowadzić inaczej: zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków, ostrożniej, etapami. To znacznie wydłuża cały proces inwestycji.

Wyjątkowo czasochłonna jest już sama procedura pozyskiwania poszczególnych dokumentów. Ponad rok trwała wymiana korespondencji między Zarządem Dróg Miejskich w Gliwicach a Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach w kwestii wydania warunków zabezpieczenia drzew przy ul. Mickiewicza na czas planowanej przebudowy chodnika i ścieżki rowerowej.

– Z uwagi na wytyczne konserwatorskie i zabytkowy charakter drzew w alei przy Mickiewicza prace przy przebudowie ciągu pieszo-rowerowego będą z całą pewnością bardzo kosztowne i prowadzone etapami – zwraca uwagę Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. – Termin wykonania robót będzie znany dopiero po zakończeniu prac projektowych i wyłonieniu ich wykonawcy. Do tego czasu nawierzchnia alei będzie stale monitorowana, a wszelkie jej ubytki będą doraźnie zabezpieczane i naprawiane. Będziemy reagować jak najszybciej – dodaje rzecznik prasowy ZDM.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here