SixSilver Jubiler Gliwice

Kierowcy nie lubią rowerzystów, rowerzyści nie lubią kierowców. Pieszym przeszkadzają i jedni i drudzy. Jazde rowerem po chodniku, czy spacerowanie po ścieżce rowerowej to niemal normalność. Postanowiliśmy sprawdzić jak te “partnerskie” relacje odbijają się na liczbie interwencji i wystawionych mandatów przez Straż Miejską w Gliwicach.

tygiel

Pomimo częstych informacji, a nawet zdjęć naszych czytelników Straż Miejska w ciągu minionego roku (27/07/2014-27/07/2015) nie odnotowała interwencji w sprawie pieszych poruszających się po ścieżkach rowerowych. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku rowerzystów poruszających się po chodnikach – tutaj Straż Miejska pouczyła 45 rowerzystów, ale nikogo nie ukarała mandatem karnym.

Jak się okazuje sporym problemem jest parkowanie samochodów na drodze dla rowerów – w tym temacie podjęto w minionym roku 100 interwencji, 7 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi a 89 zostało pouczonych, 4 sprawy są w trakcie realizacji.

W jakich sytuacjach rowerzysta może korzystać z chodnika?

– kiedy opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

 

1 KOMENTARZ

  1. Lepiej dostac mandaj za jazde rowerem po chodniku niz zawiadomienie do domu o smierci ukochanej osoby w wyniku wypadku z udzialem samochodu.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here