Rusza remont ul. Jagiellońskiej

Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko, które nie należy do Miasta – stanowi własność spółki Tramwaje Śląskie S.A. 

Kto chociaż raz tamtędy przejeżdżał, najpewniej zgodzi się z tym, że potrzebny jest gruntowny remont. Gliwicki Zarząd Dróg Miejskich również dostrzega tę konieczność.

W poniedziałek o godzinie 6.00 rozpocznie się I etap kompleksowego remontu ul. Jagiellońskiej. Kierowców ucieszy też zapewne fakt, że przy okazji tej inwestycji przewidziano m.in. likwidację nieczynnego torowiska tramwajowego i naprawę nawierzchni.

– Realizacja tego przedsięwzięcia to głównie przebudowa nawierzchni jezdni i chodników, ale wcześniej żmudne prace przygotowawcze związane z usuwaniem torowiska czy wymianą sieci uzbrojenia podziemnego. Lista prac na odcinku od ul. Ks. Hlubka do skrzyżowania ulic: Jagiellońskiej, Zabrskiej i Konarskiego jest dłuższa. W tym miejscu powstanie także ścieżka rowerowa, uporządkowane zostaną miejsca postojowe. – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

O remoncie Jagiellońskiej mówi się od lat, dlaczego tak długo musieliśmy na niego czekać? Jak wyjaśnia rzecznik ZDM, to realizacja, wymagająca opracowania projektu, zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji i wielu przygotowań.

Przy realizacji prac nie obejdzie się bez utrudnień dla kierowców. By remont ulicy mógł przebiegać sprawnie, potrzebne będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu. – W I etapie, remont skrzyżowania spowoduje zamknięcie dla ruchu wlotu ul. Konarskiego oraz wlotu ul. Jagiellońskiej od strony ul. Hutniczej. Ruch odbywał się będzie ulicami: Jagiellońską i Zabrską. Objazdy poprowadzone zostaną ulicami : Konarskiego, DTŚ, Robotniczą, Franciszkańską i Hutniczą.. – zapowiada ZDM.

Kompleksowy remont w rejonie Jagiellońskiej, ze względu na złożoność przedsięwzięcia, będzie przebiegał etapami. Przypomnijmy, że wśród zaplanowanych zadań przewidziano też przebudowę kontrowersyjnego skrzyżowanie ulic Zabrskiej, Hutniczej i Bł. Czesława. Jak tłumaczy nadkom. Marek Słomski, Oficer Prasowy KMP w Gliwicach, jest to tzw. skrzyżowanie przesunięte. –Nie jest intuicyjne, wprowadza w błąd kierowców wyjeżdżających z ul. Hutniczej w kierunku wiaduktu i ul. Chorzowskiej. – komentuje nadkom Słomski.

W czym tkwi główny problem na tym skrzyżowaniu? – Wielu kierowców, jak już wyjedzie z podporządkowanej Hutniczej na ul. Zabrską, to sądzi, że jest już na ulicy z pierwszeństwem i jedzie… a zgodnie z prawem powinni przepuścić tych zjeżdżających z ul. Bł. Czesława i tu pojawia się problem… kontrowersyjne kolizje. – wyjaśnia oficer prasowy gliwickiej policji.

fot. ZDM Gliwice

8 KOMENTARZE

  1. Wszystkie rozwijające, szanujące się miasta budują i rozbudowują sieć tramwajową i szybką kolej miejską po to by odkorkować zatłoczone ulice a także zminimalizować emisję spalin. Natomiast Gliwice się zwijają. To bardzo ciekawe! Za to autobusów mamy od groma. Przejazd przez miasto to istna gehenna Zaniedbania są przeogromne! Gliwice, strefy przemysłowe, ościenne miasta i gminy powinny być powiązane ze sobą siecią tramwajową lub szybką koleją miejską. Pewnie trzeba by tu z powrotem Niemców wpuścić. Oni by to wszystko zbudowali i wyposażyli a później ich wygonić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here