Związkowcy i przedstawiciele Kompanii Węglowej są bliscy porozumienia.

W trakcie trwających 14 godzin rozmów, obie strony wstępnie ustaliły, że trzeba zrezygnować z łączenia kopalń oraz zwolnień pracowników administracji. Szczegółowe zmiany planu restrukturyzacji mają zostać podsumowane w zapisach oficjalnego porozumienia. Oczywiście nic za darmo. Okazuje się bowiem, że w zamian za gwarancję pracy pracowników administracji, będą oni musieli zrezygnować z 14. pensji na okres 3 lat. Dodatkowo planuje się likwidację posiłków profilaktycznych dla tej grupy zatrudnionych. Z takim rozwiązaniem nadal nie zgadzają się związki zawodowe. 

Kolejnym pozytywnym akcentem jest zmiana ustaleń dotyczących łączenia kopalń. Zarząd spółki zrezygnował z tego pomysłu, jednocześnie dodając, że w zamian będą możliwe przesunięcia pracowników pomiędzy zakładami. Nadal istnieje konflikt w sprawie decyzji sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice.  – Nie zgadzamy się na sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice, ani na alternatywną propozycję zarządu, czyli pozostawienie tej kopalni w KW w zamian za zawieszenie „czternastki” dla wszystkich pracowników spółki na trzy lata. O tym będziemy nadal rozmawiać – zaznacza Jarosław Grzesik.

Oczywiście poczynione ustalenia nie kończą sporu pomiędzy związkami a Kompanią Węglową. Podpisanie porozumienia zakończyłoby etap konsultacji programu restrukturyzacji KW. Następnie dokument musiałaby jeszcze zaakceptować Rada Nadzorcza spółki. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here