Zbudowanie i zaprogramowanie własnego robota, stworzenie gry komputerowej, albo wcielenie się w detektywa i wykonywanie szalonych eksperymentów to dziecięce marzenia, które mogą się spełnić już w najbliższe ferie zimowe podczas Zimowiska Młodych Naukowców przygotowanego przez Fabrykę Naukowców.

– Przez wiele lat organizowaliśmy dla dzieci półkolonie w okresie ferii, wakacji i bardzo często ze strony rodziców padała sugestia: może zabralibyście kiedyś dzieci gdzieś dalej, na dłużej? – wspomina Katarzyna Janus, właścicielka Fabryki Naukowców

– 3 lata temu zgłębiliśmy temat i przygotowaliśmy pierwsze Zimowisko Naukowe. Wyjazdy Naukowe spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, często dla niektórych dzieci jest to pierwszy samodzielny wyjazd; to ogromne wyróżnienie, ale też wielka odpowiedzialność. Sporo dzieci jeździ z nami na każdy wyjazd, co jest dla nas bodźcem do ciągłego poszerzania i modyfikacji oferty – dodaje.

 

— Fantastycznie zorganizowany wypoczynek, dziecko wróciło zachwycone i już odlicza czas do kolejnego!— wspomina mama 10-letniego Kuby i dodaje — Wysyłałam Kubę na różne wyjazdy, w wakacje pierwszy raz pojechał z Fabryką Naukowców i jeszcze nigdy nie wrócił tak zafascynowany. Pojechał, by budować roboty, a po powrocie chce zostać chemikiem!

Dla kogo jest Zimowisko?
Wbrew pozorom, zimowisko nie jest tylko dla matematycznych omnibusów. Jest dla wszystkich dzieci z klas 1-8 Szkoły Podstawowej, które są samodzielne i ciekawe świata, lubią aktywnie i w gronie rówieśników spędzać czas. Nie jest wymagana znajomość programowania czy robotyki. Uczestnicy podzieleni są na grupy i w zależności od dotychczasowych doświadczeń, albo pogłębiają swoją wiedzę, albo uczą się programowania od podstaw – mówi organizatorka.

Co dzieci robią na Zimowisku?
— Wiemy, że dzieci szybko się nudzą, potrzebują bardzo różnorodnego programu, także z dużą liczbą aktywności sportowych. Zimowisko jest połączeniem wszystkich tych elementów. Mamy bardzo atrakcyjny program warsztatów, m.in. budowa i programowanie robotów z klocków Lego, programowanie gier, eksperymenty chemiczne, warsztaty kreatywne. — opowiada Katarzyna Janus

Nie brakuje oczywiście typowo kolonijnych atrakcji: wyjścia na górkę (zjazdy na jabłuszkach, sankach), olimpiada sportowa, dyskoteki, seanse filmowe. Niewątpliwym atutem jest lokalizacja wypoczynku, bliskość Zakopanego i Tatr. W ramach wyjazdu planowana jest wycieczka do Zakopanego, wjazd kolejką na Gubałówkę (nota bene świetna okazja, by dzieciom wyjaśnić jak działają kolejki linowe) oraz dla odrobiny relaksu wycieczka do basenów termalnych Termy Bania.

— Jeżeli mój 7-letni syn jest po raz pierwszy na wyjeździe bez rodziców i w trakcie próby rozmowy, słyszę jedynie „Tu się tyle dzieje. Nie mogę rozmawiać. Zadzwonię kiedyś. Paaa”, to znaczy, że naprawdę świetnie się bawi – mówi pani Anna, mama Stasia i dodaje, że syn jechał po raz pierwszy, co było dla niej bardzo stresujące, ale słysząc radosne dziecko i mając stały kontakt z wychowawcą i kierownikiem oraz śledząc zdjęcia na Facebooku, mogła być spokojna.

A co jeśli dziecko nie jeździ na nartach?
Fabryka Naukowców przygotowała kilka propozycji zimowisk, zarówno narciarsko-naukowe, podczas którego wyjścia na stok przeplatane są warsztatami naukowymi, jak i zimowiska naukowe, gdzie w ogóle nie są przewidziane wyjścia na narty. Jest za to sporo wyjść na górkę, z której dzieci zjeżdżają na sankach lub tzw. jabłuszkach.


Kto organizuje zimowisko?
Organizatorem Zimowiska jest Fabryka Naukowców z Gliwic, która już od 8 lat zajmuje się rozwijaniem w dzieciach pasji do nauk ścisłych. Posiada uprawnienia organizatora turystyki oraz jest członkiem Polskiej Izby Turystyki Młodzieżowej. Od kilku lat organizuje wyjazdy naukowe dla dzieci, które między innymi zostały nominowane w konkursie na najbardziej rozwojową inicjatywę roku w kategorii logika.

Ile kosztuje zimowisko?
Zimowisko trwa 8 dni, odbywa się w obu tygodniach ferii. Wyjazd autokarem z Gliwic lub Katowic. Całkowity koszt Zimowiska Młodych Naukowców, zawierający wszystkie opłaty, warsztaty, wejścia, przejazdy, ubezpieczenie wynosi 1390 zł. W przypadku Zimowiska Narciarsko-Naukowego, cena zawierająca także szkółkę narciarską i skipass, wynosi 1750 zł. Jedyną dodatkową opłatą, którą można ponieść (zwłaszcza w okresie ferii zimowych) to ubezpieczenie kosztów rezygnacji w wysokości 60 zł, które zapewni zwrot całej wpłaconej kwoty w przypadku gdyby dziecko nagle przed wyjazdem zachorowało.

Jak się zapisać?
Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.fabrykanaukowcow.pl lub skontaktować się z organizatorem telefonicznie (tel. 604 339 781) lub mailowo (bok@fabrykanaukowcow.pl).

Zimowiska z Fabryką Naukowców w fenomenalny sposób łączą naukę z zabawą i aktywnością na świeżym powietrzu. Podejście kadry do dzieci oraz bogaty program sprawiają, że wracają one do domów wypoczęte, radosne ale także spragnione dalszego rozwoju.

Wyjazdy Fabryki Naukowców są spójne z jej misją, czyli rozwijają pasję do nauk ścisłych w młodych ludziach, równocześnie dostarczając im wielu wrażeń i wyjątkowych wspomnień właściwych dla okresu wypoczynku z rówieśnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here