Z Gliwic do Bydgoszczy odjedzie wkrótce czołg T-34 stojący u zbiegu ulic Powstańców Warszawy i Jasnogórskiej

Taką wiadomość przekazał władzom miasta płk Mirosław Molik, komendant 4. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Gliwicach.

Decyzja zapadła w Inspektoracie Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. – Czołg T-34 zostanie przekazany do 11. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Bydgoszczy w celu oddania w depozyt do tamtejszego Muzeum Wojsk Lądowych– poinformował płk Molik w piśmie skierowanym do prezydenta Gliwic. Czołg zniknie z naszego miasta najpóźniej 5 grudnia.

T-34 stanął w Gliwicach w maju 1945 r., zaraz po defiladzie I Drezdeńskiego Korpusu Pancernego Wojska Polskiego, zorganizowanej na placu Krakowskim. Maszyna zakończyła swój szlak bojowy w Melniku pod Pragą. Przez dekady opiekowali się nią kombatanci z korpusu drezdeńskiego. Od ponad 10 lat o czołg dbają uczniowie działającego nieopodal Gimnazjum nr 3.

źródło: UM Gliwice

117 KOMENTARZE

  1. “Bumar” robi czołgi. więc niech go weżmie do siebie i wyremontuje, a potem odstawi na miejsce, a Bydgoszcz niech się odwali to nasz czołg.

  2. Ludzie co sie dzieje???? Chca zabrac wszystkie znaczace rzeczy dla Gliwic???? Najpierw tetniaca zuciem Zwyciestwa zmienila sie w ulice Bankowa …zabrali balcerka do dzis go nie ma….tramwaj zniknal…teraz czolg???? Co bedzie nastepne??? Radiostacja??? Ponosc jestesmy wyzweni a tu widze kolejny rozbor!!!!! Dlaczego ??? Dla podium ktore nie jest potrzebne???? Szukanie kasy na sile????

  3. Nasi Dziadkowie i Ojcowie nie wpadli na taki pomysl żeby go gdzies oddac a takie mendy bez pytania go zabiora? Kto jest jego prawowitym wlascicielem? Kto ma na niego papier? Jak przyjedzie po niego jakis dzwig i laweta to proponuje zebranie w liczbie hmm 10tys 20tys!!! 50!!! Kazdy Gliwiczanin z krwi i kosci !!! I wypierdolmy ichz hukiem do Bydgoszczy!

  4. Spędziłam koło tego czołgu całe życie. Mieszkałam 200 metrów od niego 17 lat. Najlepsze zdjęcia z dzieciństwa są pod nim. Fakt jest stary, popękany, ale to dalej jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gliwic. Nie zgadzam się z jego zabraniem 🙁 . Odnowić nie zaszkodzi, ale niech wróci. Ten plac będzie taki goły bez niego :(.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here