spot_img
spot_img

Śpiwory – przewodnik dla kupujących

Wybierając się na wyprawę trekkingową czy jakąkolwiek inną aktywność outdoorową, która będzie trwała więcej niż jeden dzień, koniecznie jest zabranie ze sobą odpowiedniego ekwipunku biwakowego. Jednym z najważniejszych elementów jest śpiwór. Powinniśmy mieć go spakowanego przy sobie niezależnie od tego, czy śpimy pod namiotem czy w schronisku. Jak wybrać dobry śpiwór? Czym kierować się przy jego zakupie?

Śpiwór puchowy czy syntetyczny — co wybrać?

Jedną z najważniejszych kwestii przy doborze śpiwora jest rodzaj wypełnienia. Wiele osób nie może zdecydować się, czy wybrać wkład puchowy czy syntetyczny. Co zatem będzie lepsze? Tego dylematu niestety nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. Oba śpiwory mają swoje mocne i słabe strony, a wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od warunków wyprawy, na którą się wybieramy. 

Śpiwór z wypełnieniem puchowym jest doskonałym izolatorem termicznym. Dodatkowo naturalny puch charakteryzuje się dużą sprężystością, dlatego po wyjęciu z pokrowca śpiwór z takim wypełnieniem rozpręża się i znacznie zwiększa swoją objętość. Plusem jest też jego niezwykła lekkość. Stosunek wagi do ciepła jest tutaj bezkonkurencyjny. 

Wadą śpiworów puchowych jest ich zachowanie w warunkach wilgotnych. Niestety bardzo szybko absorbują one wilgoć, a przez to tracą swoje właściwości izolacyjne. Oznacza to, że śpiwór puchowy nie będzie nas grzał, dopóki nie wyschnie. Dlatego sprawdzi się najlepiej w mroźnych i suchych warunkach

Zupełnie inaczej zachowują się śpiwory syntetyczne, ponieważ potrafią nas ogrzewać i utrzymywać ciepło, nawet gdy są mocno wilgotne. Do tego dobrze odprowadzają wilgoć i szybko schną. Zaletą jest także łatwe utrzymanie czystości — można jest bez problemu prać i suszyć. Są one jednak znacznie mniej wydajnym izolatorem niż ich puchowe odpowiedniki, a także po spakowaniu są większe i cięższe. Sprawdzą się doskonale w wilgotnych warunkach w okresie wiosenno-letnim

Zakres temperatur — normy europejskie

Następną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, są zakresy temperatur. Warto sprawdzić, czy odpowiadają one europejskiej normie EN 23537. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przedstawione informacje są rzetelne i zgodne z prawdą. Na śpiworach najczęściej umieszczane są trzy informacje:

  • Maksymalna temperatura komfortu: taka, w której kobieta o przeciętnej budowie ciała, leżąc na plecach, może spać komfortowo.
  • Minimalna temperatura komfortu: taka, w której mężczyzna o przeciętnej budowie ciała, leżąc na plecach, może spać komfortowo.
  • Ekstremalna temperatura: taka, w której kobieta o przeciętnej budowie ciała jest w stanie przetrwać przez 6 godzin, bez ryzyka śmierci.

Parametry dotyczące temperatur dobieramy oczywiście do warunków, jakie będą panowały podczas naszej wyprawy. Zimą dobieramy śpiwory, które zapewniają ciepło w bardzo niskich temperaturach, a latem — śpiwory, które pozwalają na komfortowy sen w cieplejszych warunkach. 

Oprócz rodzaju wypełnienia oraz zakresu temperatur musimy także dobrać odpowiednie wymiary śpiwora. Nie może on być ani zbyt mały, ani zbyt duży. Przyjmuje się, że odpowiednia długość śpiwora to o ok. 15-20 cm więcej od wzrostu użytkownika

Pamiętajmy, że śpiwór to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku trekkingowca. Jeśli będzie źle dobrany, to nie spełni swoich zadań i nie zapewni nam komfortowego snu. Najważniejsze jest, aby dobrać go do warunków, jakie będą panowały na trasie. Jeśli w najbliższym czasie planujesz wyprawę outdoorową, to koniecznie sprawdź, jak zapakować się na wycieczkę po Polsce?

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,220FaniLubię
14,747ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły