W 2016 roku gliwiczanom nie śpieszyło się do ślubnego kobierca

Urząd Stanu Cywilnego przekazał nam, że w minionym roku sporządzono 989 aktów małżeństw. Dla porównania w 2015 przysięgę małżeńską złożyły 1033 pary. Rekord, jeżeli chodzi o liczbę ślubów w ciągu ostatniej dekady, padł w 2007 roku – zawarto wówczas 1296 związków małżeńskich.

Warto też wspomnieć, że w 2016 roku pojawiło się na świecie aż 2173 małych gliwiczan. To najwięcej urodzeń w ciągu ostatnich 10 a nawet 20 lat! 

Najstarszy pan młody w Gliwicach miał ponad 85 lat!

Jak wynika ze statystyk GUS, w ostatnich latach na ślub w Gliwicach najczęściej decydują się pary w przedziale wiekowym 25-29 lat. Okazuje się również, że na małżeństwo nigdy nie jest za późno! Najstarszy pan młody złożył przysięgę w wieku ponad 85 lat, panna młoda mieściła się w równie sędziwym przedziale wiekowym 80-84 lat. Miłość w świetle statystyk GUS nie zna też granic wiekowych, największa różnica między pewnymi nowożeńcami w 2011 roku wynosiła co najmniej 30 lat. 

Rozwodzimy się coraz rzadziej?

Choć w 2016 roku w Gliwicach doszło do większej liczby rozwodów niż np. rok wcześniej, to na tle ostatniego dziesięciolecia nie było ich dużo. Dla porównania: w 2016 odnotowano 393 rozwody, natomiast 10 lat wcześniej aż 592.

Złośliwi mówią, że główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo. Oficjalne statystyki pokazują, że w większości przypadków do rozkładu pożycia małżeńskiego dochodzi przez niezgodność charakterów. Wielu zdaje sobie z tego sprawę dopiero po ponad 20 latach wspólnego życia. Znacznie częściej rozwodzą się małżeństwa z długim stażem niż np. te, które dotrwały do pierwszej rocznicy. Jako powód rozstania wielokrotnie podawane są też zdrada, nadużywanie alkoholu czy kłótnie dotyczące pieniędzy. Rzadziej małżeństwa rozpadają się z powodu różnic światopoglądowych lub dłuższej nieobecności jednego z małżonków. 

rozwody-gliwice

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here