spot_img

starówka

spot_img

Ul. Przy Raciborskiej Bramie od 9 lutego będzie dwukierunkowa. Oznacza to, że pierwszeństwo przejazdu będą posiadać kierowcy wyjeżdżający z tej ulicy

Przy nowej organizacji ruchu, powraca pomysł zamknięcia ulic starówki. Ul. Przy Raciborskiej Bramie, która będzie ulicą dwukierunkową i połączy ul. Raciborską z ul. Kaczyniec, pozwoli na łatwiejsze poruszanie po ulicach starego miasta.

Trzy lata temu zakończono kompleksowy remont ulic starówki. Obejmował ponad dwadzieścia uliczek i trzy place. Stary i popękany asfalt zastąpiła granitowa kostka, nawiązująca do historycznego charakteru zabytkowej części miasta. Zmiana nawierzchni wpłynęła bardzo pozytywnie na estetykę całej okolicy. Z każdym sezonem remontowym, publikujemy zdjęcia kolejnych kamienic, które odzyskały swój dawny blask. 

Znów pojawia się pomysł tymczasowego ograniczenia ruchu dla samochodów, głównie ulic Plebańskiej i Raciborskiej, ponieważ tam, tworzy się naturalny objazd ulicą Kościelną i Kaczyniec. Patrząc na inne miasta z łatwością możemy sobie wyobrazić deptaki pełne ogródków z lokali gastronomicznych, zieleni i wieczornego gwaru.

Gliwice eksponując Rynek i jego okolicę stworzyły nową wizytówkę miasta przyciągając w to miejsce mieszkańców i turystów

Konsekwencją tego było powstanie wielu nowych lokali gastronomicznych. Przebywanie w zlokalizowanych w centrum miasta kawiarniach, lodziarniach, bistrach, pubach i restauracjach na stałe wpisało się w życie gliwiczan. Rolę, jaką mieszkańcy Gliwic widzieli dla ulicy Zwycięstwa, dziś doskonale spełnia starówka.

Wywodzący się z Holandii “woonerf” to rodzaj ulicy w strefie zabudowanej, na której położono nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne

Ulica zachowuje funkcje komunikacyjne, ale tworzona jest z priorytetem dla pieszych i rowerzystów. Tworzy się nowa przestrzeń dla mieszkańców, gdzie znane ulice pełne samochodów, zamieniają się w bezpieczne miejsce. 

Ograniczenie ruchu, w okresie letnim, wieczorami lub na weekendy z pewnością przyczyniłoby się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych, którzy teraz i tak dużymi grupami stoją przed lokalami, ale przede wszystkim stworzyłoby klimatyczną, tętniącą życiem przestrzeń.

Tak wyglądała zamknięta ul. Plebańska podczas koncertu w sierpniu:

Wówczas rozmawialiśmy z właścicielami restauracji i pubów na ul. Plebańskiej oraz ul. Raciborskiej

Co sądzicie o takim zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej?

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły