Do 16 maja 2022 roku strażacy odnotowali aż 3026 pożarów w lasach. Niestety w wyniku pożarów trzy osoby straciły życie, a osiem odniosło obrażenia.

To ponad trzykrotnie więcej pożarów w lasach niż w analogicznym czasie 2021 roku, kiedy strażacy odnotowali 913 pożarów na terenach leśnych. W 2022 roku najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwie mazowieckim 697, łódzkim 272, wielkopolskim 256, świętokrzyskim 222 oraz lubuskim 219.

Sucha i słoneczna pogoda powoduje duże zagrożenie pożarowe w lasach, tylko w maju 2022 roku strażacy odnotowali 973 pożary lasów. W ostatnich dniach dochodziło w Polsce od 50 do 80 pożarów na terenach leśnych. Przez ostatnie siedem dni od 9 do 16 maja w Polsce doszło do 502 pożarów w lasach.

Średni czas interwencji strażaków przy pożarach lasów to 102 minuty, w akcjach gaśniczych zużyto 37090 metrów sześciennych wody (ponad 37 milionów litrów wody). Straty pożarowe szacuje się na ponad 26 milionów złotych.

Zasady bezpieczeństwa na terenach leśnych

Pożary lasów rozwijają się bardzo szybko powodując zagrożenie dla ludzi przebywających w lesie oraz budynków sąsiadujących z terenami leśnymi. Ponadto pożary w lasach powodują bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego.

Najczęstszymi przyczynami pożarów w lasach są:

  1. Ogniska rozpalane na ternie lasu lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasów, 
  2. niedopałki papierosów porzucone w lesie, 
  3. niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów, 
  4. przerzuty ognia z palących się traw i nieużytków rolnych
  5. iskry z pojazdów szynowych i innych, 
  6. umyślne podpalenia.

Pamiętajmy, że w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here