Studenci polecą do Dubaju. Zabierze ich tam gliwicka APA Group

4 listopada odbył się finał konkursu „Poleć z nami do Dubaju” dla kół naukowych polskich uczelni. W głównych zmaganiach zwyciężyli studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach, natomiast w dogrywce po całonocnym hackathonie do grona laureatów dołączył zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Główną nagrodą jest zorganizowany wyjazd do Muzeum Przyszłości w Dubaju razem z przedstawicielami APA Group, organizatora konkursu.  

Konkurs powstał z myślą o popularyzowaniu idei Przemysłu 4.0 i wykorzystaniu przez studentów pracy z użyciem zaawansowanych narzędzi tzw. przemysłowego internetu rzeczy. 

– Chcemy, aby przyszli inżynierowie jak najwcześniej w swojej edukacji mieli możliwość obcowania z zaawansowanymi narzędziami, które w pracy ze zautomatyzowaną linią produkcyjną, czy poszczególnymi urządzeniami wykorzystują Sztuczną Inteligencję, uczenie maszynowe, dokonują predykcji zdarzeń. Chciałbym, aby młodzież uczyła się szerokiej perspektywy i filozofii Przemysłu 4.0 w praktyce – opowiada Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Wiosną rozpoczął się nabór uczestników, ostatecznie do konkursu zgłosiło sie kilkudziesięciu śmiałków z Politechniki Śląskiej, Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

Zadaniem w konkursie było przeprowadzenie badań z wykorzystaniem platformy NAZCA 4.0. Podczas finału studenci mieli zaprezentować opracowanie lub wykorzystanie własnego środowiska badawczego, dla którego zostało przeprowadzone badanie na sygnałach z maszyn, urządzeń, czujników. 

Założeniem było, że środowisko badawcze, ma stanowić symulacje rzeczywistego procesu przemysłowego. W ramach prowadzonych prac badawczych dla wybranego fragmentu linii technologicznej jury konkursu oczekiwało:

  • Wyselekcjonowania najczęściej spotykanych uszkodzeń parametrycznych lub katastroficznych w układzie;
  • Opracowania procedury badawczej z wykorzystaniem demonstratora przemysłu 4.0 w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 i platformy NAZCA 4.0, dobór mierzonych wielkości, sposób symulowania uszkodzeń;
  • Agregacji sygnałów pomiarowych w celu przeprowadzenia analizy;
  • Wyselekcjonowania cech sygnałowych opisujących analizowane uszkodzenie;
  • Opracowania algorytmu diagnostyki prewencyjnej, którego zadaniem będzie klasyfikacja uszkodzeń oraz predykcja występowania uszkodzenia;
  • Wizualizacji sygnałów, cech oraz działania algorytmów z wykorzystaniem powszechnie dostępnych narzędzi (np. Grafana, środowiska BI). 

Studenci biorący udział w konkursie trafili pod opiekę mentorów APA Group zajmujących się na co dzień tworzeniem struktur Przemysłu 4.0 i mieli okazję otrzymać syntetyczną wiedzę z zakresu budowy i sterowania nowoczesnym parkiem maszynowym. Szlifowali też umiejętności pozyskiwania i eksploracji danych. Spotykali się ze specjalistami APA podczas webinarów oraz indywidualnych konsultacji przez co poznawali najlepsze praktyki analizy danych przemysłowych. 

Wyniki Konkursu

Finał konkursu odbył się w gliwickim APA Black House 4 listopada 2022 r. Każda z drużyn przybyła w towarzystwie opiekuna naukowego z ramienia swojej uczelni, aby zaprezentować zrealizowany przez siebie projekt. 

Jury konkursu ogłaszając wynik podkreśliło wysoki poziom realizacji. „Każde koło studenckie wykazało się innym, lecz niezwykle kreatywnym podejściem do tematu. Poziom był bardzo wysoki, a uczestnicy doskonale przygotowani. Wiem od członków jury, że dyskusja była burzliwa. Ostatecznie najwięcej punktów za poszczególne elementy zebrało koło studenckie Politechniki Śląskiej” relacjonuje Aleksandra Latocha, dyrektor marketingu APA Group. 

Zwycięzcy konkursu "Poleć z nami do Dubaju", studenci Politechniki Śląskiej. Materiał prasowy APA Group

Zwycięzcy konkursu „Poleć z nami do Dubaju”, studenci Politechniki Śląskiej. Materiał prasowy APA Group

Zwycięzcami zostali członkowie koła naukowego Politechniki Śląskiej w Katowicach:

  • Dawid Szolc, 
  • Filip Stasiuk, 
  • Jacek Stanisławski 

pod opieką dr. hab. inż. Piotra Przystałki.

Nie był to jednak koniec zmagań przyszłych inżynierów. Specjalna pula dodatkowych biletów do Muzeum Przyszłości w Dubaju została przeznaczona dla zwycięzców baraży. Zmagania polegały na udziale w całonocnym hackathonie i wykorzystaniu platformy NAZCA 4.0 w zmaganiach programistycznych.

Tym razem najlepsi okazali się przedstawiciele Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie:

  • Paweł Pasławski
  • Michał Pietrzak
  • Jan Przepióra

pod opieką dr. inż. Krzysztofa Lalika.

Zwycięzcy hackathonu, studenci AGH w Krakowie. Materiał prasowy APA Group

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,446FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły