W 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – swoje setne urodziny świętował Związek Harcerstwa Polskiego. Rok 2020 to rok obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej. 

4 kwietnia 1920 roku we Wójtowej Wsi, Antoni Powiecka razem z Janem Grzbielą i Janem Bekiem założyli pierwszą drużynę harcerską w Gliwicach – Męską Drużynę im. Tadeusza Kościuszki. Działalność harcerzy była wówczas związana z Polskim Komisariatem Plebiscytowym z siedzibą w Bytomiu, jak i z Polską Organizacją Wojskową. 

Pomimo burzliwej historii, harcerstwo na ziemi gliwickiej trwa do dziś, zrzeszając obecnie ok.750 zuchów, harcerzy i instruktorów w ponad 30 gromadach zuchowych i drużynach harcerskich. 

W ramach trwających ponad 10 miesięcy obchodów 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej zaplanowano 8 wydarzeń, z których część adresowana jest nie tylko do zuchów i harcerzy, ale także mieszkańców Gliwic i Powiatu Gliwickiego. Oficjalne rozpoczęcie obchodów zaplanowano na 22.02.2020 – datę szczególną dla skautów i harcerzy, bowiem właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. 

Już teraz harcerze pragną zaprosić mieszkańców Gliwic i Powiatu Gliwickiego oraz sympatyków harcerstwa do udziału w festynie, który odbędzie się 9 maja 2020 roku na Czechowicach, Ogniska w Ośrodku Harcerskim Łącza zaplanowanym na 20 czerwca 2020 roku, a także do wspólnego uczestnictwa w obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. Szczegółowe informacje na temat obchodów dostępne są na stronie: https://gliwice.zhp.pl/100-lecie-harcerstwa-na-ziemi-gliwickiej/

Obchody 100-lecia harcerstwa na ziemi gliwickiej zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Gliwice – Pana Adama Neumanna oraz Starosty Gliwickiego – Pana Waldemara Dombka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here