Styczniki to specjalna forma przekaźnika, która pozwala na przełączanie prądu w układach o większej mocy, np. silnikach, grzałkach elektrycznych czy oświetleniu. Najczęściej stosuje się je w budynkach komercyjnych oraz przy sprzęcie przemysłowym. Czym charakteryzują się te urządzenia i co musisz o nich wiedzieć?

Różnica między stycznikiem a przekaźnikiem

Zasadniczo styczniki to elektryczne urządzenia, które służą do przełączania prądu elektrycznego. Choć spełniają podobną funkcję, co przekaźniki, istnieją między nimi pewne różnice. Przede wszystkim styczniki wykorzystuje się w układach, które wymagają większego obciążenia, podczas gdy przekaźniki obsługują głównie obwody pomocnicze.

Zalety i cechy charakterystyczne styczników

Do istotnych zalet styczników należą ich kompaktowe wymiary, dzięki którym można je zamontować niemal w dowolnym miejscu. W związku z tym często stosuje się je w elektrycznych silnikach.

Istnieje wiele typów styczników, a każdy z nich ma własne funkcje, zastosowania i możliwości. Konkretne modele mogą obsługiwać różny zakres napięcia – od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy woltów. Styczniki różnią się od siebie także rozmiarem. Na rynku znajdziesz zarówno poręczne modele, które będziesz w stanie obsługiwać jedną ręką, jak i zdecydowanie większe maszyny. Niektóre z nich osiągają nawet długość liczoną w metrach.

Jak działają styczniki?

Klasyczne styczniki to urządzenia elektromechaniczne, które – podobnie jak przekaźniki – zamykają styki przy pomocy siły napędowej, jaką zapewnia cewka elektromagnesu. Zazwyczaj są one wyposażone w mechanizm sprężynowy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłych przekaźników. Jednak w związku z tym, że stycznik pracuje w układach o większym obciążeniu, rozwiązania tych dwóch urządzeń nieco się od siebie różnią.

Do czego używa się styczniki?

Jeśli pracujesz z dowolnym obwodem o dużej mocy, istnieje realne ryzyko przeciążenia. Zwykły przekaźnik nie jest przystosowany do podwyższonego napięcia i w takiej sytuacji może ulec awarii. By zapobiec powstaniu niebezpiecznego środowiska dla ludzi i sprzętu, zastosuj wytrzymały stycznik.

Tego typu urządzenia najczęściej wykorzystuje się do przełączania silników wysokoprądowych, kondensatorów czy systemów odciążających. W przypadku mniejszych obwodów zwykły przekaźnik może okazać się w pełni wystarczający.

Rozejrzyj się po asortymencie sklepu TME.eu i wybierz styczniki, które zapewnią bezpieczeństwo Tobie i Twoim urządzeniom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here