spot_img

Japońscy rycerze. Duch wojownika i kunszt artysty

spot_img

Łączyli okrucieństwo z wrażliwością na piękno, bezwzględność z łagodnością i umiłowaniem sztuki,  twarde wojenne rzemiosło z poezją. Czy dlatego japońscy rycerze tak bardzo nas fascynują? A może z tej przyczyny, że cenione przez nich wartości – męstwo, prawość, powściągliwość, wytrzymałość na  trudy, honor cenniejszy niż życie i solidarność rodzinna tak bliskie są szlacheckiemu etosowi, na którym wspierała się dawna Rzeczpospolita? 17 października  o godzinie 17:00 zapraszamy do Willi Caro na otwarcie wystawy pod tytułem Świat japońskich rycerzy – duch wojownika i kunszt artysty, która przybliży nam kulturę, religię i upodobania estetyczne samurajów.

 

Zgromadzone na wystawie eksponaty zgrupowane zostały wokół organizujących ją wątków – wojna, sztuka i religia oraz wyciszenie. W trzech salach Willi Caro zaprezentujemy różnorodną broń i uzbrojenie, w tym ozdobne elementy oprawy miecza, a obok tego przedmioty łączące się z codziennym życiem samurajów – przykłady rzeźby buddyjskiej, malarstwa, kaligrafii, przedmiotów do ceremonii herbaty.

 

3.Fragment - tsuba prostokątna zdobiona motywem koguta, fot. arch. Muzeum Narodowe w Warszawie

Fragment – Tsuba prostokątna o zaokrąglonych bokach ( nadegaku gata) zdobiona motywem kury, koguta i kurcząt wśród roślin. Unjōdō Toshimasa, pierwsza połowa XIX w. 6,6 x 5,8 x 0,3 cm. Żelazo, inkrustacja złotem, miedzią, stopami shibuichi, shakudō, zdobienie reliefem techniką iro-e zōgan, dar Henryka Grohmana, 1939, Muzeum Narodowe w Warszawie.

 

1. Inrō, puzderko na leki, fot. arch. Muzeum Narodowe w Warszawie

Inrō, puzderko na leki, z  brelokiem hako-netsuke i koralikiem ojime, zdobione wizerunkiem samuraja pod wierzbą. Japonia, początek XIX w. drewno, laka brązowa i czarna, dekoracja reliefowa, inkrustacja płytką ceramiczną, 8,7 x 6,9 x 2 cm, sygnatura: Teiji貞二, dar Henryka Grohmana, 1939, Muzeum Narodowe w Warszawie.

 

Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona

 

Organizator: Muzeum w Gliwicach

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły