Dosłownie przed chwilą, za pośrednictwem mediów społecznościowych, Szpital w Knurowie przekazał świetną wiadomość dla wszystkich rodziców, którzy planują przeprowadzić poród właśnie w tej placówce.

Szpital w Knurowie poinformował, iż z inicjatywy personelu Oddziału Noworodków oraz personelu położnictwa w szpitalu zostaną wprowadzone badania przesiewowe noworodków pod kątem SMA (rdzeniowy zanik mięśni). 

Warto zaznaczyć, że zgodnie z obecnie dostępnym harmonogramem badań przesiewowych, noworodki na terenie woj. śląskiego będą mogły zostać zbadane pod kątem SMA dopiero, we wrześniu 2022 roku, a Szpital w Knurowie wprowadza badania przesiewowe od lipca bieżącego roku. 

– Mając na uwadze coraz większą liczbę występowania tego schorzenia wśród noworodków w Polsce oraz kierując się dobrem dziecka jak również ich rodziców Szpital w Knurowie postanowił wprowadzić badania przesiewowe już od lipca 2021r. – czytamy na facbookowej stronie Szpitala w Knurowie.

Szpital w Knurowie zaznacza, że badanie przesiewowe będzie bezpłatne, dobrowolne i dostępne dla każdego noworodka, którego rodzice zdecydują się na wykonanie przesiewu. Warunkiem jest podpisanie i wypełnienie zgody na badanie. Badanie wykonuje się poprzez pobranie odpowiedniej ilości krwi z pięty dziecka, tak samo jak do badań w kierunku fenyloketonurii i mucowiscydozy. Czas oczekiwania na wynik badania wynosi około 3 tygodni. 

Według danych Fundacji SMA rocznie chorobę rozpoznaje się u ok. 50 dzieci – średnio w naszym kraju rodzi się jedno dziecko z SMA na tydzień.U ok. 35 z nich będzie to postać o ostrym przebiegu, rozpoczynająca się w niemowlęctwie. Prawdopodobnie na chwilę obecną Szpital w Knurowie jest jedyną placówką na Śląsku gdzie wykonuje się te testy nieodpłatnie na życzenie rodziców. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here