spot_img

Wiceprezydent Gliwic zginął ratując gwałconą kobietę

spot_img

10 maja o godzinie 13.00 w bramie biurowca ARCUS u zbiegu ulicy Tadeusza Gruszczyńskiego i Placu Piłsudskiego odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci byłego wiceprezydent Gliwic Tadeusza Gruszczyńskiego.

Niestety w sieci niewiele jest informacji na temat osoby wiceprezydenta Gruszczyńskiego. Jedną z pozycji, z której możemy dowiedzieć się czegokolwiek na temat zbrodni z 10 maja 1945 roku jest książka Bogusława Tracza „1945 rok pierwszy – rok ostatni”. Tadeusz Gruszczyński był powojennym wiceprezydentem Gliwic, który 10 maja 1945 wraz z innymi oficjelami świętował zdobycie przez wojska radzieckie Berlina i zakończenie II Wojny Światowej. Podczas imprezy w jednym z prywatnych mieszkań w rejonie dzisiejszej ulicy Gruszczyńskiego, wiceprezydent usłyszał krzyki kobiety nawołującej pomocy – wybiegł więc, by sprawdzić co się dzieje. Kobietę próbował zgwałcić pijany, radziecki żołnierz, któremu Gruszczyński się przeciwstawił, w wyniku czego doszło do strzelaniny pomiędzy mężczyznami – obydwaj zginęli.

Tadeusz Gruszczyński był pierwszym powojennym wiceprezydentem Gliwic. Dla uczczenia pamięci o tragicznym wydarzeniu jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic w centrum miasta. W najbliższą niedzielę przypada 70-ta rocznica tragicznej śmierci Tadeusza Gruszczyńskiego – z tej okazji ufundowano tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły