Światowe gwiazdy królowej sportu dopisały! Arenę lekkoatletyczną w Gliwicach przetestowali wczoraj m.in. Paweł Fajdek i Piotr Małachowski. Najlepszym polskim lekkoatletom kibicowało podczas mityngu otwarcia obiektu  blisko 2,5 tys. gliwiczan!

Na os. Kopernika powstała najnowocześniejsza obecnie arena lekkoatletyczna w regionie. Imponujący obiekt spełniający wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki przystosowano m.in. do rozgrywania zawodów młodzieżowych o randze mistrzostw Polski.

Arena wyposażona jest w pełnowymiarową bieżnię okólną, sektor rzutów, skocznie do skoku wzwyż i skoku o tyczce oraz do skoku w dal i trójskoku. Jest także rzutnia do pchnięcia kulą oraz do rzutu młotem i oszczepem. Zawody z widowni może obserwować pół tysiąca widzów.

 Obiekt jest przepiękny – ocenia gliwicką arenę Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Mam nadzieję, że będzie dobrze i długo służył młodym lekkoatletom. Może nie każdy z korzystających z tego obiektu będzie w przyszłości mistrzem olimpijskim (choć tego każdy by sobie życzył), ale na pewno uprawianie sportu tutaj będzie ogromną przyjemnością.

Budowa areny trwała 2 lata. Została zrealizowana z pieniędzy z budżetu miejskiego z częściowym dofinansowaniem z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Koszt tej inwestycji to 14,5 mln zł.

 W ciągu ostatnich paru lat wybudowaliśmy w Gliwicach wiele różnych nowoczesnych obiektów sportowych. Tak rozbudowaną bazą może się pochwalić niewiele miast w Polsce – podkreśla zastępca prezydenta Gliwic Krystian Tomala. – Teraz przyszedł czas na obiekt lekkoatletyczny, bardzo oczekiwany i upragniony przez zawodników. Mam nadzieję, że dzięki niemu młodzi lekkoatleci będą uzyskiwali jeszcze lepsze wyniki sportowe niż dotychczas, a arena zachęci uczniów i mieszkańców Gliwic do podjęcia treningów lekkoatletycznych.

Już na starcie gliwicka arena stała się miejscem zmagań czołowych zawodników ze Śląska i kraju oraz zaproszonych megagwiazd polskiej i światowej lekkoatletyki: Angeliki Cichockiej, Ewy Swobody, Pawła Fajdka, Piotra Małachowskiego i Artura Kuciapskiego. Mityng lekkoatletyczny przy aplauzie blisko 2,5 tys. mieszkańców poprowadzili goście specjalni – Szymon Ziółkowski i Przemysław Babiarz.

 To, że w ostatnich latach mogliśmy tak często cieszyć się w Polsce z medali lekkoatletycznych mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich oraz medali mistrzostw Europy jest po części pokłosiem budowania w kraju takich obiektów, jak gliwicka arena  lekkoatletyczna – uważa olimpijczyk Piotr Małachowski specjalizujący się w rzucie dyskiem. – Dzięki takim obiektom dzieciaki garną się do królowej sportu. Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy się cieszyli w Gliwicach kolejnym młodym olimpijczykiem. Talentów na pewno nie zabraknie.

Gospodarzem gliwickiej areny lekkoatletycznej jest od wczoraj GKS Piast Gliwice, którego lekkoatletki i lekkoatleci zapisali się już w polskiej historii królowej sportu. Przypomnijmy, że Ewa Gryziecka ustanowiła 45 lat temu rekord świata w rzucie oszczepem. Inne znakomite zawodniczki zdobywały medale Mistrzostw Polski i ustanawiały rekordy kraju: Anna Dąbrowska w skoku wzwyż, a Ewa Szydłowska i Iwona Pośpieszył – w biegach średnich w kategoriach juniorskich.

Młodzi lekkoatleci z gliwickiego Piasta starają się nawiązywać do najlepszych tradycji swojej sekcji i także odnotowują duże sukcesy sportowe. Z powodzeniem startują w ogólnopolskiej lidze juniorów oraz – od 5 lat – w ekstraklasie lekkoatletycznej. W latach 2015–2016 zdobyli 94 medale w imprezach mistrzowskich, ogólnopolskich, wojewódzkich i makroregionalnych, w tym 8 medali Mistrzostw Polski. Ich najwyższe osiągnięcia to złoty medal w sztafecie 4 x 400 m w ubiegłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz srebrny medal w rzucie dyskiem Joanny Markowskiej. Zawodnicy Piasta zdobyli również tytuł mistrza Śląska w lekkoatletycznej lidze młodzików.

źródło i foto: UM Gliwice

14 KOMENTARZE

  1. Któryś portal gliwicki pisał że będzie dostępny dla szkoły a po 17 dla klubów sportowych… Jedyna opcja to na waleta przez płot w nocy… O ile ochrony nie dadzą…

  2. Dokładnie. Czy coś wiadomo na temat dostępności tego obiektu?! Czy będzie ogólnodostępny dla mieszkańców Gliwic? Czy będzie można tak jak na orliki wejść pobiegać po bieżni itp itd?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here