W roku 2011  dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników.

Trzy lata później uczestników było już 40 000 ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa.

 

W Gliwicach bieg odbędzie się po raz trzeci. Koordynator imprezy jest Elżbieta Kogowska-Piasecka (kogowska.elzbieta@gmail.com, tel. 724 710 212). – Przygotowujemy dla Państwa trzy biegi: na dystansie 11 km, na dystansie 1963m upamiętniający datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego “LALKA” oraz najkrótszy – bieg dla dzieci. To jednak nie wszystko. Chcemy, aby czekały na Państwa niespodzianki: ciepły posiłek, koncert. Pozwólcie jednak, że ciut tajemnicy zachowamy na ten dzień. – mówi organizatorka.

Zgłoszenia przyjmowane są do 26.02.2017r. Koszt udziału w całym wydarzeniu to 40 zł od osoby dorosłej oraz 15 zł za dziecko. Opłaty te pozwalają uczestniczyć w całej imprezie. Liczba miejsc jest ograniczona.

 

Żołnierze Wyklęci – działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here