W ciągu 1,5 roku w gliwickiej Pracowni Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Miejskim nr 4 przy ul. Kościuszki uratowano już ponad 1800 pacjentów. Wielu z nich przeżyło tylko dlatego, że pomoc nadeszła szybko. Nie trzeba było ich wieźć do innych miast np. Rybnika czy Kędzierzyna-Koźla – co było normą przed uruchomieniem gliwickiej pracowni w 2017 roku.

NFZ nie finansuje

Miasto Gliwice wyremontowało część szpitala przeznaczoną na gliwicką kardiologię. Placówkę wyposażono w najnowszy sprzęt i zatrudniono wysokiej klasy specjalistów. Mimo zapewnień, NFZ nadal nie dał kontraktu na tę ratującą życie działalność. Gdy w połowie 2017 roku w Szpitalu Miejskim nr 4 uruchamiano nowoczesną pracownię kardiologii inwazyjnej, kontrakt dla niej gwarantował władzom miasta osobiście dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Słowa nie dotrzymał. Z powodu braku pełnego finansowania dla oddziału, zaczął narastać dług całej gliwickiej placówki. Zaległości Funduszu z tytułu ratowania życia pacjentów sięgnęły już ponad 9 mln zł

Walka o kontrakt z NFZ trwa

Władze szpitala oraz miasta walczą o kontrakt dla pracowni. Mimo rzeczowych argumentów, NFZ zdaje się być na nie głuchy. Prezes NFZ Andrzej Jacyna w ostatnim czasie negatywnie rozpatrzył wniosek o finansowanie z NFZ procedur w zakresie kardiologii inwazyjnej. Najprościej mówiąc: gliwicka placówka nie dostała pieniędzy na leczenie m.in. zawałów. Powód? Rzekome niedostosowanie techniczne pomieszczeń oddziału kardiologii. Natomiast modernizacja oddziału została przeprowadzona zgodnie z projektem, który posiada akceptację i dopuszczenie do użytkowania przez wszystkie przewidziane prawem instytucje, w tym: Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, rzeczoznawcy do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, rzeczoznawcy do spraw sanitarno – higienicznych.

Czy tak błahe argumenty mogą być argumentem przemawiającym za brakiem kontraktu dla gliwickiego szpitala? Wiele wskazuje na to, że według NFZ wyremontowany, nowoczesny oddział z najwyższej klasy sprzętem i lekarzami jest niewiele warty…


NFZ używa również argumentu, że w województwie śląskim funkcjonuje 19 podmiotów udzielających świadczeń w zakresie kardiologii. Jedna zauważyć należy, że zawał to taka choroba, w której liczy się czas. Im szybciej pacjent trafi pod opiekę lekarzy, tym większe szanse ma na wyzdrowienie i przeżycie.

Transportowanie pacjenta do Rybnika czy innego ośrodka wydłuża czas reakcji, co negatywnie wpływa na zdrowie pacjentów.

Gliwicka kardiologia ratuje życie

Dodajmy, że od czerwca 2017 roku do września 2018 w gliwickiej pracowni kardiologicznej wykonano ponad 1800 zabiegów ratujących życie, co jednoznacznie pokazuje, że taki oddział jest w Gliwicach niezbędny. Dodatkowo Gliwice są jedynym dużym miastem w Polsce bez własnego oddziału kardiologii inwazyjnej. Miasto, w którym mieszka prawie 180 tysięcy osób, a pracuje kolejne kilkadziesiąt tysięcy, musi mieć zapewnioną opiekę kardiologiczną. Oddział finansowany z NFZ zapewniłby bezpieczeństwo mieszkańcom dużego powiatu gliwickiego.

Zawał nie wybiera

Mieszkańcy Gliwic muszą się więc poważnie zastanowić czy zależy im na własnym życiu i zdrowiu. Choroby serca, w tym zawały, są jedną z głównych przyczyn śmierci w Polsce. Gdy pomoc dotrze na czas, a gliwiczanie będą mogli być leczeni w swoim mieście, mają spore szanse na uratowanie ich życia i zdrowia. Gdy będzie trzeba ich przewozić do szpitali w innych miastach, które przecież też obsługują spore rejony i mają wielu pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy, tak ważny czas, by uratować życie upływa.

Czas na protest?

Wszystko wskazuje na to, że tylko zdecydowany sprzeciw mieszkańców Gliwic i powiatu może przynieść skutek. Jest rok wyborczy. Wkrótce będziemy wybierać posłów i senatorów. Tylko protest mieszkańców pod siedzibą NFZ w Gliwicach oraz pod biurami poselskimi może zmusić polityków, by NFZ przyznał kontrakt na ratowanie życia gliwiczan. Do tej pory zrobili oni niewiele w tej sprawie.

Protest mieszkańców w sobotę 2 lutego o godz. 10.00 na Rynku

Dowiedz się więcej: https://www.facebook.com/events/239471716931877/

27 KOMENTARZE

 1. Doktorki chcą zarabiać. Tam nie przyjmują ludzi z Gliwic a głównie z Lublińcu z gabinetu Ordynatora lub znajomych.

 2. Na pewno potrzebny jest taki oddział, w zawale wiadomo czas przede wszystkim. Ale byłbym bardziej zadowolony gdyby polityka Kierownictwa oddziału ( nie wiem być może szpitala) nie była nastawiona wyłącznie na procedury inwazyjnej kardiologii, a zwykłego pacjenta z niewydolnością krążenia czy zaburzeniami rytmu nie odsyłano do ościennych szpitali. A tak niestety jest.

 3. Trzeba zaproponować panu z NFZ , który był na otwarciu Oddziału w ubiegłym roku aby się położył na tym że Oddziale A potem pokrył PRYWATNIE KOSZTA SWOJEGO POBYTU.?

 4. PiS chcę przejąć wszystko co przynosi duże dochody a NFZ to PiS tak jak z resztą ZUS i urząd skarbowy…
  To placówki które nie umieją się wciąż na żreć…

 5. Bardzo dobre pytanie. Należy je rozciągnąć na wiele innych dziedzin naszego życia. I drugie pytanie: co powinniśmy z tymi złodziejami i nieudacznikami zrobić…

 6. Lekarza specjalnie robią pod górę żeby pacjent leczył się prywatnie . Mnie z skręceniem stawu kolanowego przyjęli tylko na pogotowie a później termin u specjalisty zapomnijcie. Gdybym nie poszedł prywatnie to bym już dawno inwalidą albo okres rehabilitacji trwał dwa razy dłużej. Jak dla mnie NFZ może zniknąć z powierzchni ziemi A rachunki za prywatnie leczenie całkowicie odliczyć od VAT

 7. A gdzie cała reszta POwskiej ferajny która nawet pisma nie umiała w tej sprawie napisać? Gonciarz pierwszy zainteresował się tematem, aż mnie dziwi Aniu, że Ty tego nie wiesz… 😉 ciągle jest to samo – miasto od lat zaniedbało szpitale, nagle ma wielki zryw i zwalanie winy na innych.

 8. No a gdzie schowali się – nasz poseł Gonciarz, który chciał nas uszczęśliwić festiwalem dziecięcej piosenki oraz wywodzący się od nas wojewoda?
  Ja jestem spokojna, to jest ustawka, przed wyborami okaże się, że i jeden i drugi nam to “załatwią”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here