spot_img
spot_img

Ulicznicy, Rynek Kultury, Kino Plenerowe, koncert. Weekend PEŁEN kultury!

Już w sobotę 2 lipca 2022 o godzinie 16.00 w Parku Chopina rozpoczyna się 15. Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Teatr DELIKATES  zaprasza na „Przygody Wieśka i Cześka cz. II – Jak Czesiek i Wiesiek znaleźli apetyt”. Spektakl przeznaczony jest dla naszych najmłodszych mieszkańców.

Teraz trochę o spektaklu:

Część druga to podróż przyjaciół w poszukiwaniu apetytu. Tym razem dwójkę bohaterów nurtuje pytanie, Co to za typ, ten Apetyt? Bez apetytu nic nie mogą zjeść, a kiedy nie jedzą nie rosną i nie mogą dosięgnąć do sterów samolotu którym pragną latać. Przygoda jak zwykle kończy się sukcesem, bohaterowie odnajdują apetyt i wraz z publicznością odlatują samolotem. Zapraszamy Państwa na część drugą pt. ” Jak Czesiek i Wiesiek znaleźli apetyt”. Motto naszych ulubieńców to: Czy jesteś duży, Czy jesteś mały. Zjadasz warzywa jesteś wspaniały.

Muzyka: Marcin Pyciak
Kostiumy Małgorzata Meller
Scenografia: Marek Dec, Wiktor Malinowski
Scenariusz: Wiktor Malinowski
Reżyseria: Wiktor Malinowski
Występują: Marek Dec, Wiktor Malinowski
Głos: Grzegorz Sierzputowski

Celem Teatru Delikates jest tworzenie teatru pełnego smakowitych specjałów. Powstał w 2007 roku, nazwę zapożyczając od dobrze znanych sklepów zwanych Delikatesami. Autor pozwala odbiorcy przebierać w swoim asortymencie i ingerować w powstający produkt. W fazie końcowej jest on starannie zapakowany i łatwo przyswajalny. Ale tylko pozornie…(źródło: teatrdelikates.pl)

Tego dnia (2 lipca 2022, sobota) zapraszamy również starszą widownię na godzinę 18:00. Teatr MIGRO zaprasza na spektakl „DROM — ścieżkami Romów”.

O spektaklu:

Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz? DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.

Scenariusz: reżyseria, wybór muzyki: Monika Kozłowska
Choreografia: Aleksander Kopański
Choreografia flamenco: Bogumiła Delimata
Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka
Wykonawcy: Anna Jedlikowska, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska/Magdalena
Pamuła, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski,
Marek Gierat, Aleksander Kopański, Michał Orzyłowski, Adam Plewiński

O teatrze:

Grupa powstała w 2019 roku w Krakowie z inicjatywy Moniki Kozłowskiej i Justyny Wójcik. Artyści Migro, od lat związani zawodowo z Teatrem KTO i zainspirowani jego działaniami artystycznymi, łączą tak zdobywane doświadczenia z interesującymi ich tematami i inspiracjami artystycznymi. Sceną Teatru Migro są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W przedstawieniach teatru nie ma słów: jest gest, taniec, mimika, a więc język teatru czytelny dla każdego widza. Nazwa „Migro” odnosi się do wędrownego charakteru zespołów ulicznych, ale podkreśla także tematykę, którą zainteresowani są artyści teatru: temat migrujących społeczności, przypadkowych spotkań w naszej codziennej drodze. (źródło: teatrmigro.pl)


Podczas pierwszego Rynku Kultury, czyli podróży zmysłami, CK Victoria zabierze nas do Włoch! Pasta, pomidory, oliwa, powolnie pita kawa, śpiew, uśmiech, gwar, Romeo i Julia, gondolierzy, słońce, plaża, wypoczynek… A z czym Wam kojarzy się ten kraj?

W niedzielę o godzinie 16:00 na Rynku Kultury w Alei Przyjaźni rozpoczną się dwugodzinne warsztaty.

Wspólnie stworzymy weneckie maski (każdy będzie mógł udekorować je przy pomocy piór, cekinów i brokatu), magnesy na lodówkę (z kolorowego filcu w kształcie pizzy, spaghetti, kawy) oraz plażową biżuterię (naszyjniki, bransoletki i breloki).

W podróż smakiem zaprosimy Was z klubokawiarnią KLAR, która prowadzić będzie degustację włoskich win oraz słonych i słodkich przekąsek, w tym włoskiego pieczywa foccacia. Będzie to też okazja, żeby kupić ciekawe wina z różnych zakątków Włoch w specjalnych, promocyjnych cenach.

O godzinie 19:00 rozpocznie się wieczór pełen włoskiej muzyki – czyli koncert zespołu TRIO BOFFELLI – LEONI.

Repertuar obejmuje znane włoskie klasyki, takie jak „L’italiano Vero”, „Nel blu dipinto di blu (Volare)”, „Parole parole” czy „Quando quando quando”, a także mniej znane utwory z festiwalu Sanremo. Muzycy w swoich aranżacjach łączą elementy gipsy jazz, blues, swing, muzykę folkową. Usłyszymy wesołe, pełne temperamentu włoskie utwory, sentymentalne, romantyczne melodie, a także tradycyjne rytmy i brzmienia. Nie zabraknie włoskiej atmosfery i włoskich opowieści, chwil wzruszeń a przede wszystkim wspaniałej zabawy. 

Trio tworzą muzycy z Włoch i z Polski: Maja (ukulele, głos),  Alberto (kontrabas, głos), Luigi (gitara). Zespół zabierze nas w podróż po Italii – przejdziemy się po romantycznych uliczkach Portofino, gorących placach Neapolu i rozpalonych plażach Sycylii.

Zespół od wielu lat gości na festiwalu Mercato Italiano we Francji (Avignon, Montpellier, Salon de Provence, Uzes, Cassis). Występował również w klubach i estradach we Włoszech. Cztery trasy koncertowe w Polsce spotkały się z niezwykle żywą i ciepłą reakcją publiczności. Muzycy zachęceni przyjazną atmosferą podczas koncertów z ogromną przyjemnością wracają na polskie sceny. 

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

WIĘCEJ O RYNKU KULTURY


Kino Plenerowe

Również w niedzielę godzinie 18:00 rozpocznie się seans dla młodych widzów – film pt. „Tajemnica Raoula Taburina”.

To zabawna, ciepła i poetycka adaptacja książki Jeana-Jacquesa Sempégo – twórcy „Mikołajka”. Opowiada uroczą historię o przyjaźni, miłości i zaufaniu oraz o tym jak nasze niedoskonałości mogą być naszym przekleństwem, ale i siłą.

Raoul Taburin jest specjalistą i prawdziwym ekspertem w dziedzinie naprawy rowerów. Jego wyostrzony słuch wyłapuje wszystkie podejrzane piski, dzięki czemu może bez problemu naprawić wszystkie usterki w rowerze. Jednak Raoul ma jedną tajemnicę, która prześladuje go na każdym kroku: specjalista od rowerów nie potrafi na nich jeździć. Z powodu niemożności złapania równowagi, każda próba jazdy podejmowana w dzieciństwie od razu kończyła się upadkiem. Czterdzieści lat później Raoul odczuwa tę niekompetencję jako prawdziwe przekleństwo. W końcu na jego drodze staje osoba, przed którą nie będzie mógł ukryć swojej tajemnicy. Do wioski przybywa fotograf, który będzie chciał uwiecznić każdego mieszkańca na zdjęciu, a zwłaszcza rowerowego mistrza na jego własnym rowerze. (źródło: filmweb.pl)

O godzinie 20:00 zapraszamy na film „C’mon C’mon”.

Wielki powrót Mike’a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów”, a także Joaquina Phoenixa, który w „C’mon C’mon” zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera” rolę – zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater Johnny, dziennikarz radiowy, uczy się uważnie słuchać, tworzyć trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i… przytulać. Kameralny czarno-biały film Millsa buduje mosty między pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany. Phoenix wciela się w „C’mon C’mon” w nowojorskiego singla, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę (Gaby Hoffmann), z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem (Woody Norman), Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał. (źródło filmweb.pl)

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

101,806FaniLubię
14,808ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj
spot_img
spot_img

Inne artykuły