Firma Royal Canin ma kolejne kłopoty.

Tym razem producent jednej z popularnych karm dla zwierząt wraz ze swoimi dystrybutorami zastosował tzw. zmowę cenową. To kolejny cios dla wizerunku firmy. Poprzednio Royal Canin sponsorowało makabryczną imprezę, na której psy atakowały przykutego do drzewa niedźwiedzia. 

W tym przypadku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta odkrył za sprawą śledztwa niedozwolone porozumienie. Jedna z firm zamieszanych w nielegalny proceder pochodzi z Gliwic. W czerwcu 2011 r. prezes UOKiK wszczęła postępowanie przeciwko podejrzanej spółce oraz dystrybutorom jej wyrobów – Kolme z Warszawy, Hurtowni Leków Weterynaryjnych Bayleg z Kunic, Royal Kennel z Wrocławia, Royal-Serwis-Poznań z Suchego Lasu i PHU Parys z Gliwic.

Jak wykazało postępowanie, w lipcu 2010 r. spółka wraz ze swoimi kontrahentami ustaliła, że ograniczy kanały dystrybucji karmy dla psów i kotów z linii „Veterinary Diet”. Zbiegło się to w czasie z uwagami zgłaszanymi producentowi przez lekarzy weterynarii na temat zbyt niskich cen tych produktów oferowanych w Internecie. Zgodnie z zaleceniem Royal Canin z lipca 2010 r., dystrybutorzy rozpoczęli dystrybucję produktów jedynie lekarzom weterynarii nieprowadzącym sprzedaży internetowej. W okresie późniejszym ograniczenie zostało zmienione w ten sposób, że sprzedaż mogła się odbywać na rzecz sprzedawców, którzy gwarantowali, że podawanie karmy zwierzętom będzie nadzorowane przez weterynarza.

Zdaniem Prezes UOKiK, dystrybutorzy wprowadzając nowe zasady dostaw karm linii „Veterinary Diet” chcieli ograniczyć w praktyce wszelkie, z wyjątkiem gabinetów weterynaryjnych, formy sprzedaży tych produktów, w tym również przez Internet. Prezes UOKiK nałożyła na uczestników zmowy kary w łącznej wysokości 3 209 363 zł, w tym 2 086 829 zł na Royal Canin Polska – inicjatora nielegalnego porozumienia. Pozostałe firmy zapłacą za oszustwo odpowiednio Hurtownia Leków Weterynaryjnych Bayleg – 290 660 zł, Kolme – 358 138 zł, Royal Kennel – 90 282 zł, Royal-Serwis – 11 199 zł, PHU Parys z Gliwic – 372 255 zł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here