spot_img

Znalazłeś coś takiego podczas spaceru? Uważaj, nie dotykaj! Udostępnij

spot_img

Zrzucą szczepionki z samolotów

Od 4 kwietnia na całym Śląsku planowane jest szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale też np. na polach, łąkach czy w ogródkach działkowych. 

Na terenie województwa śląskiego zostanie rozrzuconych w sumie 202620 dawek tej szczepionki.

Jak informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przynęta ze szczepionką, tzw. „kęs”, jest brązowa, o kształcie prezentowanym na poniższych zdjęciach. Płynna szczepionka zawarta jest w plastykowym, szczelnie zamkniętym folią aluminiową kapsułce/blistrze. Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania – koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy.

Jak wynika z komunikatu wydanego przez Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, warto wiedzieć, że:

Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy również zwrócić uwagę, na fakt, iż „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, iż staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Wielokrotne badania potwierdzają, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie nie zachowania odpowiedniej ostrożności i zaleceń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa konkretne sposoby zachowania się w momencie znalezienia blistra/kapsułki. W przypadku, kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się płynną szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem medycyny, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa!

Szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich, ponieważ na te grupy zwierząt nie działa wystarczająco skutecznie.

W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione. Wszelkich dodatkowych informacji udzielać będzie przedstawiciel Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 615.

 

Akcja zrzucania szczepionki przeciw wściekliźnie ma zakończyć się 13 kwietnia.

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły