Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach ogłosiło przetarg pod nazwą “Dostawa fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej w 2016 roku dla PKM, Sp. z o.o. w Gliwicach”. Przewoźnik czeka na oferty do końca maja br. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, od przyszłego roku ulicami Gliwic będzie jeździć 20 nowych niskopodłogowych autobusów. Z czego 9 standardowych – dwuosiowych, o długości całkowitej od 11,80 m do 12,10 m i wysokości całkowitej nie większej niż 3,25 m. Pozostałe 11 to przegubowce- (trzyosiowe) o długości całkowitej od 17,50 m do 18,75 m i wysokości całkowitej nie większej niż 3,25 m. Pojazdy będą posiadały silniki Euro 6, czyli takie, które spełniają obowiązujące od 2014 roku normy ekologiczne. Wszystkie autobusy muszą pochodzić od jednego producenta.

W standardowych autobusach ma się zmieścić 86 pasażerów, przy czym liczba miejsc siedzących nie może być mniejsza niż 25%. Natomiast w przegubowcach przewidziano co najmniej 136 miejsc pasażerskich, tutaj również 25% osób powinno korzystać z miejsc siedzących.

Dzięki temu zakupowi, PKM będzie mógł wycofać z użycia kilkanaście ostatnich sztuk starych wysokopodłogowych autobusów marki DAB. Skończą się więc utrudnienia przy wysiadaniu i wsiadaniu, szczególnie uciążliwe dla osób niepełnosprawnych. Będzie wygodnie i ekologicznie.

 

 

 

 

39 KOMENTARZE

 1. zależy jaki komfort?:-D typu Guru elity ,,umyję się jak spadnie deszcz,, xD a ogolę ,,jak znajdę maszynkę,, popsikam się testerem z marketu jak mnie tam wpuszczą,,:-)

 2. Bilety w Gliwicach są za drogie! W Nowym Sączu bilet normalny kosztuje 2,5 pln (po podwyżce cen biletów, przed podwyżką bilet normalny kosztował 1,8 pln), a nie jak w Gliwicach 3,2 pln. A komunikacja miejska działa tam o niebo lepiej niż w Gliwicach. Może by tak wysłać kierownictwo gliwickiego MPK na wycieczkę do Nowego Sącza, aby sobie popatrzyli i się czegoś nauczyli?

 3. To trzeba się myć, a przynajmniej raz w roku wykąpać się, aby nie śmierdziało…☺
  Ludzie, na nic te perfumy! Smród podwójny! Trzeba się myć i już!!! ☺

 4. szkoda,że nie ma w nich klimatyzacji, współczuje kierowcom, którzy latem potrafią wytrzymywać 40 stopniowe temperatury, pasażer jedzie kilka minut,a oni, szkoda gadać, i jak do tego ma się nowoczesność

 5. A4 tez kiedys byly nowymi autobusami, a mimo to nie istnieje w Polsce chyba żadna inna linia, w której kazdy jeden pojazd smierdzi. Malo tego, siedzenia tych busow mogliby czasem odkurczyc/wyprac.

 6. Tak czy inaczej co to jest 20 autobusów.. Zapewne jeszcze je wypuszczą tam gdzie dużo ludzi nie jeździ. W godzinach szczytu gdy wszyscy jadą do pracy na strefe wypuszczają krótkie autobusy a w godzinach gdzie ludzi jest mało wypuszczą długi autobus, w dodatku ŚKUP jest jedną wielką porażką.

 7. Podobno zajezdnia wymienia stare autobusy na nowe zwane “nowoczesnymi”. Gdzie ta nowoczesność ja się pytam? Klimatyzację mają nawet w kiosku z warzywami a w “nowoczesnych” autobusach jej brak. Latem wolę wsiąść na rower bo w busie nie da się wytrzymać i nie chodzi tu tylko o powalająca temperaturę, bo zacofani kierowcy nie wiedzą do czego służą luki dachowe( nie wspominając o tym że niektórzy nie potrafią ich obsłużyć), ale o smród. Podobno kierowca ma prawo wyrzucić takowego pasażera, tak samo jak istnieje ewentualna możliwość podróży z rowerem… A faktycznie z rowerem człowieka nie wypuści, zaś siejącego fetor owszem! Gdzie tu logika? Kupią nowe a po kilku tygodniach będą śmierdzieć jak stare! Oddawać IKARUSY z klimą całoroczną niewidoczną!!!

 8. Moglibyście przywrócić autobus nr 80 na portową. Jeździł tam 50 lat. A teraz zamiast być łatwiej na starość to jest coraz trudniej.

 9. Luksusem to by były biletomaty takie jak w MPK Łódź. Bo sytuacja taka jak wczoraj(27-04-2016 godz, 16,30 ul.Eiffla) że pasażer nie może kupić biletu u kierowcy ( linia 259) bo on ich niema jest niedopuszczalna.

  Wprowadzili te cholerne ŚKUP-y a tak po prawdzie to ta usługa jest niewygodna. I czemu mam czekać 24 godziny zanim bilet pojawi się na moim koncie a jak zapomne kupić 24 godziny wcześniej to co… Do dupy jest takie rozwiązanie jakie KZK GOP zaprezentował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here