Każdy z nas potrafi coś, czego nie potrafią inni.

Każdy dysponuje chwilą wolnego czasu. Warto ją wykorzystać, by podzielić się swoimi umiejętnościami. W oparciu o te stwierdzenia i z potrzeby integracji oraz wzmocnienia więzi w społecznościach lokalnych powstała idea banku czasu. Już 9 października tego roku w Strefie Aktywności Społecznej – filii Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych rozpocznie swoją działalność pierwszy Gliwicki Bank Czasu (GBC). Koordynatorki projektu – Katarzyna Ganszczyk i Beata Antosik – zachęcają  do włączenia się do tej ciekawej inicjatywy. 

Czym dokładnie jest bank czasu? – To nieformalna instytucja, która pośredniczy we wzajemnej wymianie usług pomiędzy swoimi „klientami”. Wstępując do banku czasu, dana osoba deklaruje, jakie usługi może i chce świadczyć oraz uzyskuje informację o tym, z jakich usług (oferowanych przez innych „klientów” banku) może skorzystać. Każdy zainteresowany, który wykona usługę na rzecz drugiej osoby, otrzymuje w zapłacie godziny. Następnie może je zamienić na potrzebną mu usługę świadczoną przez innego uczestnika projektu. Bank czasu w żaden sposób nie wiąże się z rozliczeniami finansowymi. Jednostką rozliczeniową jest wyłącznie czas! – wyjaśniają organizatorki GBC.

Uczestnikiem Gliwickiego Banku Czasu może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Wystarczy przyjść na spotkanie  inauguracyjne 9 października lub zgłosić się do siedziby Strefy Aktywności Społecznej GCOP przy ul. Jagiellońskiej  21 (tel. 32/238-24-55, e-mail: sas@gcop.gliwice.pl). 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here