spot_img
spot_img

W jaki sposób inflacja wpływa na ceny akcji na giełdzie?

Wysoka inflacja w 2022 roku jest odczuwalna w każdym aspekcie życia – dotyczy to także cen akcji. Jak właściwie wygląda jej wpływ na giełdę?

Czym jest inflacja?

Inflację można najprościej określić jako wzrost cen towarów i usług powiązany ze spadkiem wartości pieniądza. Należy podkreślić, że termin ten nie dotyczy zmian w zakresie pojedynczych produktów, grup czy sektorów, a jedynie sytuacji, w których drożeje zdecydowana większość dóbr na rynku. W efekcie konsumenci mogą za tę samą kwotę kupować coraz mniej produktów – warto jednak zauważyć, że wiąże się to także ze sporymi zmianami w innych elementach całego systemu finansowego. Co istotne, inflacja na stosunkowo niewielkim poziomie może być korzystna dla firm, lecz przy wyższych wartościach efekt jest odwrotny ze względu na wprowadzenie sporej niepewności na rynkach akcji, obligacji, surowców i nie tylko.

Istotną kwestią jest także sposób obliczenia inflacji. Jej wartość jest wyznaczana przeważnie na podstawie uśrednionych wydatków przeciętnego gospodarstwa domowego, przez co każdy może odczuwać jej skutki nieco inaczej. Widać to również na giełdzie – ceny akcji mogą zachowywać się bardzo różnie w związku z rosnącą inflacją.

Wpływ inflacji na ceny akcji na giełdzie

Z reguły inflacja powoduje wzrost przychodów firm, przez co w teorii powinna pozytywnie oddziaływać na wyceny ich akcji. Relacja ta jest jednak zdecydowanie bardziej skomplikowana – wiele zależy przede wszystkim od poziomu wzrostu cen oraz decyzji banków centralnych. Nieodpowiednie zarządzanie inflacją może prowadzić do niekontrolowanych zmian, które w bardzo dużym stopniu odbijają się na giełdzie. Warto spojrzeć między innymi na sytuację Turcji – ekstremalny poziom inflacji spowodował nominalne zwiększenie notowań indeksów, co mogłoby wydawać się dobrą informacją dla inwestorów, jednak spadek wartości pieniądza następował jeszcze szybciej niż wzrost wyceny aktywów, tym samym prowadząc do utraty zainwestowanych środków.

Zastanawiając się nad inwestowaniem w akcje z krajów, w których wartość waluty słabnie, należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Nie zawsze bowiem wysoki poziom inflacji oznacza, że kupowanie akcji z danego rynku jest całkowicie nieopłacalne. Istotne jest przede wszystkim skrupulatne przeanalizowanie przesłanek rynkowych, a także koniunktury gospodarczej. Pojawienie się inflacji na akceptowalnym poziomie zazwyczaj budzi nadzieję wzrostu gospodarczego, a rosnące ceny różnych surowców mogą poprawiać notowania niektórych firm. Jednak przez to, jak nieprzewidywalna jest giełda, akcje mogą zachowywać się różnie – inflacja, która wymyka się spod kontroli, zdecydowanie zagraża rozwojowi gospodarczemu, zamiast go wspierać.

W co inwestować przy rosnącej inflacji?

Niektórzy inwestorzy oczekują wzrostu poziomu inflacji, ponieważ dzięki niemu mogą pomnożyć swoje zyski wynikające z obrotu akcjami na giełdzie. Spodziewając się stale rosnącej inflacji, wiele osób z doświadczeniem w branży finansów poleca między innymi inwestowanie w akcje banków. Podwyżki stóp procentowych, które stanowią jeden ze sposobów na walkę ze wzrostem cen, mogą poprawiać notowania tych instytucji na giełdzie. Dobrą strategią jest też często inwestowanie w akcje firm produkujących surowce, ponieważ duża część osób może chcieć ulokować swój kapitał w bardziej stabilnym środowisku. Inwestorzy, kupując surowce od określonych producentów, powodują wzrost ich notowań na rynku, tym samym przynosząc zysk posiadaczom udziałów w tych firmach.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,205FaniLubię
14,753ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły