Dla wielu osób, które planują pożyczyć pieniądze w formie pożyczek, pojęcie zdolności kredytowej jest skomplikowane. Banki biorą pod uwagę jej wyliczoną wartość przy ocenie ryzyka kredytowego, więc ma to istotny wpływ na szansę uzyskania kredytu. Dlatego osoby ubiegające się o fundusze chcą jak najlepiej przedstawić się w danym banku. Dziś opiszemy, jak zapewnić sobie optymalna zdolność kredytową.

Bank obliczając wiarygodność, bierze pod uwagę różne czynniki. Dzielą się na ilościowe (łatwe do zmierzenia, ponieważ używane są tylko wartości liczbowe) i jakościowe (dla ułatwienia faktycznej analizy kredytobiorcy). Zasadniczo kluczowymi aspektami w ogólnej ocenie są: historia kredytowa, dochody, dane osobowe i inne zobowiązania finansowe. Powyższe wartości mogą pomóc konsultantom obliczyć wiarygodność. Oczywiście niektóre z nich trudno zmienić, ale nie dotyczy to wszystkich.

Mając zapisaną historię kredytową, zacznijmy weryfikować naszą zdolność w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Informacje te są udostępniane bezpłatnie i można je uzyskać online. Dlaczego w pierwszej kolejności należy się tym zająć? Jeśli powyższe zapisy wykażą jakiekolwiek naruszenia, będziemy w stanie szybko zareagować. Nie należy zapominać o systematycznej spłacie zadłużenia, bo długi będą miały wpływ na to, czy otrzymamy zgodę banku na kredyt.

Kalkulator zdolności kredytowej od expander.pl

Profesja i dochody

Biorąc pod uwagę możliwe bezpieczeństwo transakcji, w najlepszej sytuacji w perspektywie banku są ludzie o odpowiednio wysokich dochodach. Większość banków bada wszystkie kwestie związane z zarobkami. W przypadku umów o pracę osoby pracujące na podstawie długoterminowych umów o pracę są niejako uprzywilejowani. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku umów na czas określony. W najgorszej sytuacji mogą znajdować się pracownicy na podstawie umów o dzieło/zlecenie. Możliwość zaciągnięcia pożyczki może być postrzegana jako okazja do złożenia wniosku o podwyżkę lub zmiany na lepiej płatną pracę. Mowa tu zatem o impulsie do ogólnego polepszenia swojej sytuacji finansowej.

Podsumowanie

Innymi słowy warto jest postarać się o zbudowanie optymalnej zdolności kredytowej. To właśnie ona pozwoli nam na zaciągnięcie takiej pożyczki, jaką właśnie potrzebujemy. Do pomocy w obliczeniu omawianej wartości można wykorzystać dedykowane kalkulatory kredytowe dostępne w pełni za darmo w Internecie. Dzięki rzetelnemu podejściu do swoich spraw finansowych możemy jedynie zyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here