Służby walczą z czasem, który właśnie może decydować o czyimś życiu, a co robisz Ty?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje:

pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Mimo szeroko zakrojonych akcji w mediach, niestety nie wszyscy wiedzą, jak zareagować, kiedy na drodze pojawia się pojazd uprzywilejowany. Zdarza się, że zamiast ułatwić przejazd, np. blokują drogę.

Pamiętajmy, że obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego, bez wyjątku. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem oraz punktami karnymi.

Uczestnicy ruchu są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby – zatrzymanie się. Stojący w korku powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze.

Co istotne obowiązek ułatwienia przejazdu dotyczy także pieszych znajdujących się na drodze. Dlatego, np. jeżeli widzimy pędzące “na sygnale” służby, nie przebiegajmy nerwowo przez przejście.

 

2 KOMENTARZE

  1. A to przebieganie przed pojazdem uprzywilejowanym na sygnale to jakaś plaga,zwłaszcza w centrum miasta! I najlepiej jeszcze ze słuchawkami w uszach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here