materiał wyborczyspot_img
spot_img
spot_img

Wirus na Śląsku. “Sądzę, że uda się ugasić ogniska”

spot_img

W dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewody śląskiego wziął udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który na miejscu ocenił skalę zagrożenia spowodowanego przypadkami zakażenia koronawirusem wśród górników. Po posiedzeniu wiceminister wraz z wojewodą przedstawili sytuację epidemiologiczną w regionie.

– Od czwartku w województwie śląskim trwa ogromna, zmasowana akcja badania przesiewowego pracowników sektora wydobywczego. Tysiąc osób zostało wymazanych w czwartek, tysiąc w piątek, prawie 2,8 tys. w sobotę i 5 tys. osób w niedzielę. To daje w ostatnich dniach ponad 10 tys. górników wymazanych z tych pięciu kopalni, gdzie znajdują się ogniska epidemiczne. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej móc zidentyfikować wszystkie osoby, które są zarażone, mają wynik dodatni, aby zostały odizolowane – wyjaśnił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Jak wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia, próbki pobrane w ramach akcji badań przesiewowych zostały wysłane do wielu laboratoriów w kraju, a wyniki wymazów będą spływać sukcesywnie. Zapowiedział przy tym, że niebawem w województwie śląskim powstaną nowe laboratoria. – W zasadzie rozpoczynaliśmy od jednego laboratorium – Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach – w tej chwili mamy osiem laboratoriów, które funkcjonują, dziewiąte bardzo duże będzie uruchomione od środy, a jedno z laboratoriów uzyska znaczący wzrost mocy – dodał wojewoda Jarosław Wieczorek.

Co istotne, jak zaznaczył wojewoda, sytuacja w kopalniach, jak również w poszczególnych miastach województwa, analizowana jest na bieżąco, każdego dnia, a kluczowe jest obecnie to, że na kopalniach mogą pracować jedynie osoby, który uzyskały ujemny wynik testu na obecność Covid-19.

– Myślę, że nie będzie potrzeby wprowadzenia nowych restrykcji. Mieszkańcy Śląska to rozsądni i praktyczni ludzie. Sądzę, że wspólnymi siłami uda się ugasić ogniska zakażeń w kopalniach – powiedział wiceminister Waldemar Kraska. – Od naszej, jak i odpowiedzialności mieszkańców zależeć będzie, jakie decyzje będą podejmowane. Dla nas dzisiaj najważniejsze jest przebadanie wszystkich pracowników zakażonych kopalń, aby wyizolować te osoby, które mogą być nosicielami wirusa – powiedział wojewoda.

nasze portale

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,141ObserwującyObserwuj
spot_img

Ostanie artykuły