Ulubiona przez gliwiczan gigantyczna bombka przy Urzędzie Miejskim, najwyższa w mieście choinka przy ul. Dworcowej, fontanna światła na pl. Piłsudskiego, a także niespodzianki i nowości. Rozpoczął się montaż ozdób świątecznych, które umilą nam tegoroczne Boże Narodzenie. Zupełnie nowa iluminacja pojawi się m.in. na ul. Zwycięstwa.

I ta nowość, na najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście, budzi z pewnością największą ciekawość. – W związku z zakończoną niedawno przebudową oświetlenia na ul. Zwycięstwa i zdjęciem tzw. „przewieszek” zmieni się sposób montażu ozdób, które tym razem zostaną przymocowane bezpośrednio do słupów oświetleniowych. Ozdoby będą oczywiście nowe. Nie chcemy zdradzać wszystkiego, ale warto będzie zwrócić uwagę na ul. Zwycięstwa w pierwszym tygodniu grudnia, no i potem w trakcie świąt… – mówi Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Całość ma dobrze korespondować z ozdobami, które pojawią się na gliwickim Rynku.

choineczki-gliwice

Coraz więcej wiadomo też o innych świątecznych nowościach. Ozdoby w kształcie migających choinek świetlnych pojawią się na gliwickich rondach – m.in.Księżycowym, generała Andersa, Lecha Kaczyńskiego i prof. Stanisława Fryzego. – Zostaną zamontowane na latarniach. Będą widoczne z daleka – zapewnia Mariola Pendziałek. W centrum Gliwic motywem dominującym będą wielobarwne śnieżynki (płatki śniegu), które rozbłysną m.in. przy ul. Dolnych Wałów i ul. Wieczorka. Podobne, ale w innych kolorach pojawią się też na estakadzie Heweliusza i ulicach: Wrocławskiej, Kosów, Chorzowskiej, Pszczyńskiej i Toszeckiej.

ozdoba1-1

Niespodzianki zapowiada także Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Nowością będzie dziesięciometrowa choinka, która pojawi się przed wejściem do Urzędu Miejskiego od strony ul. Zwycięstwa w miejscu przekazanych do renowacji trzech gliwickich Faunów. – Drzewko będzie rozświetlone i bardzo świąteczne. Ozdobione będzie bombkami, świecącymi gwiazdkami i łańcuchami, czubek ozdobi gwiazda. Za rok, kiedy na swoje miejsce po renowacji wróci fontanna, znajdziemy choince inne miejsce – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy MZUK.

swieta-tunel-gliwice

Upiększanie miasta na święta to duże i czasochłonne przedsięwzięcie logistyczne. – Nasi pracownicy już rozpoczęli montaż poszczególnych ozdób. Jest ich dużo, są w różnych lokalizacjach. Trzeba więc zacząć wcześniej, bo czas goni. Chcielibyśmy, by ozdoby rozbłysnęły w okolicach Dnia Świętego Mikołaja – dodaje Marzena Sosnowska.

bombka-um-gliwice

Nie zabraknie świątecznych pewniaków, czyli ozdób sprawdzonych i ulubionych przez gliwiczan. Na pewno pojawi się migocząca 15 tys. lampek gigantyczna bombka na skwerze Doncaster przy Urzędzie Miejskim. Na ul. Dworcowej uwagę przykuwać będzie dwudziestometrowa rozświetlona choinka. Plac Krakowski zmieni się w las pięknie migoczących świątecznych drzewek, które zamontowane zostaną na latarniach. – Podświetlone zostaną także fontanny. Najbardziej efektowny tunel świetlny będzie można podziwiać na pl. Piłsudskiego. Bardzo świątecznie będzie też na placu Grunwaldzkim i w wielu innych rejonach miasta  – dodaje Marzena Sosnowska.

Gliwicką tradycją od kilku lat stało się też upiększanie miasta poza centrum, w poszczególnych dzielnicach. Bożonarodzeniowe akcenty pojawią się m.in. na Trynku, Sikorniku, w Łabędach, Brzezince oraz Ostropie. Miasto powinno nabrać świątecznego uroku w okolicach 5 grudnia. Wtedy bowiem planowane jest uruchomienie większości instalacji. Świąteczne światło na latarniach zgaśnie 31 stycznia 2017 roku.

 

źródło: UM Gliwice
foto: MZUK Gliwice

13 KOMENTARZE

  1. No tak, niepotrzebne do niczego oświetlenie jest ważniejsze od biednych dzieci. Może od patrzenia na światełka poczują magię świąt których może nie będą obchodzić…

  2. choinka a już szczególnie ta najwyższa powinna stanąć na miejscu starego okrąglaka w parku na wys starego balcerka wielka przestrzeń a nic praktycznie tam nie ma to jest centralne miejsce blisko dworca a nie urząd miejski… ale to tylko moja sugestia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here