Kilka dni temu w życie weszła w życie Ustawa o obronie ojczyzny, a co za tym idzie ustanowiono większe wydatki na armię. Wojsko chce przyciągnąć rekrutów, wraca więc zasadnicza służba wojskowa. 

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to rodzaj służby dla ochotników, którzy nie pełnili służby wojskowej. Jako żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zyskasz:

 • wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł,
 • pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej,
 • pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska,
 • czas jej odbywania wliczany do okresu odbywania służby wojskowej albo okresu zatrudnienia.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów:

 • Szkolenie podstawowe – 28-dniowe. UWAGA! Jeśli składałeś już przysięgę wojskową, ten etap Cię nie dotyczy.
 • Szkolenie specjalistyczne połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej – trwające do 11 miesięcy.

Informacje dodatkowe

Żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

6 KOMENTARZE

 1. Trepom brakuje mięcha armatniego do bezkarnego poniewierania i jazd na szmatach po rejonach i stania na wartach, dobrowolna ZSW buhahaha tego nawet mistrz satyry Bareja by nie wymyślił. I to ma być niby profesjonalne wojsko zawodowe, cóż znowu życie przerosło kabaret..a to Polska właśnie…

 2. Takich jak ty to na 24 m-ce jak za komuny i z takim samym żołdem.
  To by ci wyrobiło miłość do Ojczyzny.

 3. A po 12 miesiącach kopa w d……. bo nie będzie etatu na zawodowego, tak jak kiedyś wywalali na bruk szeregowych po 12 latach. Te trepy i ci z mon już całkiem zwariowały, ciekawe kto się na to nabierze , pewnie paru naiwnych młodych jeleni się znajdzie dopóki nie przekonają się na własnej skórze co to jest warte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here